God of War, Hades, Assassin's Creed… Twórcy gier a zamiłowanie do greckiej Mitologii

God of War, Hades, Assassin's Creed… Twórcy gier a zamiłowanie do greckiej Mitologii

Kajetan Węsierski | 23.01.2021, 14:00

W ostatnich latach panuje ogromna moda na czerpanie całymi garściami z dorobku greckich mitów - warto przeanalizować, skąd płynie taka popularność tej grupy literackiej.

Jestem jedną z tych osób, które na lekcjach języka polskiego najbardziej lubiły Mitologię. Wierzenia starożytnych nacji oraz wszystkie związane z nimi dzieła przewijały się praktycznie na każdym etapie edukacji i zawsze wciągały całe masy uczniów. Nic w tym dziwnego - dla wielu, szczególnie w okresie Szkoły Podstawowej, było to pierwsze spotkanie z literaturą nawiązującą do gatunku fantastyki.

Dalsza część tekstu pod wideo

No bo, umówmy się - dostajemy opowieści o wszechmocnych bogach z licznymi zwrotami akcji, władaniem naturą oraz wymiarami! Przecież to już na wstępie brzmi, niczym uniwersum Marvela albo jakieś pokręcone japońskie anime. Cóż, dla wielu z nich był to oczywiście materiał bazowy i nie ma co udawać zaskoczonego. Do dziś jesteśmy świadkami tego, jak wszystkie te historie inspirują twórców.

I nie ominęło to oczywiście branży gier wideo. Szczególnie w ostatnich latach możemy obserwować czerpanie z takich tematów. Są to pozycje mniejsze, większe oraz mniej i bardziej rozpoznawalne. Zalew tego typu dzieł pokazuje jednak, jak wielką inspiracją okazuje się dla twórców Mitologia. Osobiście bardzo się cieszę, albowiem od zawsze ciągnęło mnie do tych klimatów.

O czym właściwie mowa?

Grecka Mitologia, o jakiej mowa w tekście, to według definicji „literacki zbiór opowiadań”, który największy rozkwit przeżywał prawdopodobnie w okresie starożytności. Wtedy też Homer spisał ustnie przekazywane tradycje, o których mogliśmy czytać w „Iliadzie” i „Odysei”. Geneza „powstania” konkretnych bóstw greckich w umysłach ludzkich jest dość prosta - wyjaśniano w ten sposób wszystko to, czego nie byli w stanie potwierdzić nauką.

God of War, Hades, Assassin's Creed… Twórcy gier a zamiłowanie do greckiej Mitologii

I tak naprawdę funkcjonuje toi od tysięcy lat. Dziś wiemy już oczywiście, że burza jest zjawiskiem naturalnym, a nie złością Zeusa, a pory roku warunkują obroty naszej planety, a nie kalendarz spotkań Kory i Demeter. Wciąż jednak imponujący jest fakt, w jak interesujący sposób udało się grekom uzasadnić niektóre elementy funkcjonowania świata.

Skąd zainteresowanie?

Zastanawialiście się kiedyś, z czego właściwie wynika chęć deweloperów do sięgania po historie z antycznymi wierzeniami w tle? Odpowiedź na to pytanie jest znacznie prostsza, niż mogłoby się wydawać - są angażujące, ciekawe i zapewniają odpowiedni fundament dla pozostałych historii. Wiecie, oszczędzają nieco prac przy budowaniu całego uniwersum, ograniczając to jedynie do lepienia z posiadanych materiałów.

A jest na czym bazować! Dostajemy przecież całą masę nadprzyrodzonych mocy oraz genezę ich posiadania. Nie trzeba w żadnym stopniu błądzić po omacku, albo próbować kleić na ślinę. Mitologia przez tysiące lat była już na tyle sposobów rozbudowywana, że dziś możemy mówić o dziele niezwykle zwięzłym, którego eksploracja wciąż sprawia całą masę frajdy - zarówno twórcom jak i graczom.

God of War, Hades, Assassin's Creed… Twórcy gier a zamiłowanie do greckiej Mitologii

Wielbiciele fantastyki czują naturalny pociąg do swego rodzaju nadprzyrodzonych mocy, a Mitologia oferuje ich co niemiara. Mamy fantastycznych herosów, złe i dobre bóstwa, a także wojny oraz bitwy rodem z najgłośniejszych hitów kinowych ostatnich lat. To nas angażuje i odpowiada na wszystkie marzenia, które mieliśmy w najmłodszych latach, by zwyczajnie zobaczyć legendarne osobistości i móc być częścią mitycznego świata.

Najgłośniejsze przykłady gier

Naturalnymi przykładami użycia mitologii greckiej w grach są bez wątpienia te, o których wspomniałem w tytule. Hades już swoją nazwą zdradza, gdzie właściwie spędzamy lwią część gry, Assassin's Creed: Odyssey niejednokrotnie pozwala nam na zetknięcie z mitologią grecką, a God of War to już klasyka i tytuł, który otoczono swoistym kultem w branży.

Ciekawym przykładem jest także Immortals Fenyx Rising… Cóż, ten przypadek jest serio wyjątkowy - głównie ze względu na genezę jego powstania. Jak zdradzili kiedyś jego twórcy, pomysł zrodził się w trakcie prac nad wspomnianym chwilę wcześniej Assassin's Creed: Odyssey. Deweloperzy, będąc ograniczeni przez uniwersum Skrytobójców, zdecydowali się wyjść poza ramy i stworzyć grę skupioną w stu procentach na greckich mitach.

God of War, Hades, Assassin's Creed… Twórcy gier a zamiłowanie do greckiej Mitologii

Jest to jednak tylko kropla w całym morzu pozycji, które bazowały na podobnych tematach. Głośnych tytułów jest znacznie więcej, a przedstawicieli znajdziemy w wielu różnych gatunkach. Warto wspomnieć choćby Smite jako pozycję gatunku MOBA, Zeus: Master of Olympus, który może reprezentować gry strategiczne, a także wiele innych, jak choćby Titan Quest czy Apotheon. W gruncie rzeczy nawet Kid Icarus z NESa bierze całymi garściami z Mitologii!

I będzie tego więcej

Jestem przekonany, że w najbliższych latach gier bazujących na tego typu klimatach będzie jeszcze więcej. Wystarczy spojrzeć na to, jak ogromnymi sukcesami okazały się te wspomniane. Oczywiście nie można zapomnieć, że w dużej mierze jest to kwestią mechanik oraz świetnych rozwiązań w nich zawartych (najlepszym przykładem jest tu Hades, który zgarnął masę nagród GOTY).

God of War, Hades, Assassin's Creed… Twórcy gier a zamiłowanie do greckiej Mitologii

Warto jednak zwrócić uwagę na nadchodzące premiery na Steam - zapowiedzianych gier o mitologii jest naprawdę sporo. I choć obecnie dużo większy szał panuje na mitologię nordycką (za sprawą najnowszej odsłony przygód Kratosa i Assassin's Creed Valhalla) to Grecja wciąż ma się dobrze. Głównie są to produkcje niezależne, ale mogę Wam zagwarantować, że to nie koniec dużych, głośnych gier, w których dane nam będzie minąć się z Zeusem.

Koniecznie dajcie znać, jakie Wy macie zdanie na ten temat. Również czujecie pociąg do tego typu produkcji, czy raczej staracie się ich uniknąć, bo jesteście zmęczeni ciągłym nawiązywaniem do tego samego? Jestem ciekaw Waszych odpowiedzi i ulubionych gier z mitologicznego gatunku!

Kajetan Węsierski Strona autora
Gry są z nim od zawsze! Z racji młodego wieku, dojrzewał, gdy zdążyły już zalać rynek. Poszło więc naturalnie z masą gatunków, a dziś najlepiej bawi się w FIFIE, produkcjach pełnych akcji oraz przygód, a także dziełach na bazie anime i komiksów Marvela. Najlepsza gra? Minecraft. No i Pajączek od Insomniac Games.
cropper