
Marvel's Spider-Man 2 - Peter Parker potrzebny od zaraz
Niecałe trzy lata temu, otrzymaliśmy najlepszy tytuł dedykowany jednej ze sztandarowych ikon superbohaterskiego świata. Innsomniac Games bardzo starannie potraktowało legendę jaką jest Peter Parker. W końcu to bohater dzieciństwa setek milionów ludzi na całym świecie. Wydana jedynie na PlayStation 4, z miejsca została okrzyknięta kolejnym, wielkim i przyszłościowym hitem platformy Sony.
Studio zadbało o mechanikę poruszania się Pająka w stopniu dotychczas nieosiągalnym. O ile dawniej gry traktujące o pajęczym herosie tworzono raczej zachowawczo, typowo na licencji, tak Insomniac Games całkowicie zmieniło ten stan rzeczy. Dzisiaj, po premierze dużego rozszerzenia, czyli Spider-Man: Miles Morales, przyszedł czas aby zastanowić się, kiedy nadejdzie część druga?
Wielka moc, wielka odpowiedzialność





To zdanie wypowiedziane przez samego Wujka Bena w filmowej adaptacji z 2001 roku wryło się w powszechną świadomość tak bardzo, że ciężko je pominąć w kontekście rozważań o Parkerze. Kino dość szybko zadbało o należyte zapisanie Pająka na filmowej kliszy. W przypadku branży gier, musieliśmy długo czekać. Zdarzały się gry całkiem udane, lecz wszyscy zdawaliśmy sobie sprawę, że potencjał jest znacznie większy. W dziedzinie realizacja prawdziwie mocnych, superbohaterskich produkcji, liderem stało się Rocksteady wraz z cyklem Batman Arkham. Był to znak, że można na tym polu osiągnać bardzo wiele, w kwestiach technicznych oraz artystycznych. Pierwszej zajawki Spider-Mana dla PlayStation 4 od razu sugerowały, że nadciąga godna, interaktywna wizja dla tej postaci. I tak też się stało. Gra już od samego początku daje odbiorcy poczucie swobody, i jednocześnie wielkiej, niepowstrzymanej siły. W końcu definicją pajęczego bohatera jest ruch.
Koniec gry wraz z epilogiem jednoznacznie wskazują, że nadciąga sequel. Wielu graczom spodobała się perspektywa głównego bohatera obecna w grze. Peter Parker prowadzi samotną, nowojorską krucjatę już od ośmiu lat. Co oznacza, że nie jest już studentem, boryka się z typowymi problemami wynikającymi z dorosłego życia. Kontynuacja mogłaby bezpośrednio poprowadzić wątek po części pierwszej, lub skipnąć nawet kilka lat do przodu. Jeśli czytaliście w dzieciństwie zeszyty z "dorosłym" Spider-Manem to powinniście kojarzyć, że nierzadko cechowały się dość wymownymi momentami i sporą dawką przemocy. Czy zespół byłby skłonny także pójść w ten bardziej dojrzały kierunek? Nawet obecność takiej postaci jak Venom wręcz wymusza dozę brutalności.
Wszakże, widok przesadnej ilości krwi nigdy nie leżał w interesie Człowieka-Pająka ani myśli kreatywnej Marvela. Możliwości fabularnego rozszerzenia znanych wątków jest dużo. Sporo zamieszania wywołała także decyzja o zmianie wizerunku Parkera w Marvel's Spider-Man Remastered, gdzie zrezygnowano z sylwetki pierwotnego aktora, Johna Bubniaka. Jak zatem widać, gracze chcieliby oglądać bardziej wydoroślałego fotoreportera i naukowca w jednym. Wizja Parkera jako dojrzałego faceta brzmi całkiem interesująco. Z drugiej strony, młodzieńczy pierwiastek to jedna z rdzennych cech Człowieka-Pająka. Ironiczne komentarze, sarkazmy czy suche żarty to przecież jego wizytówka.
Nowy Jork 2.0

Miejska aglomeracja to środowisko naturalnego naszego superbohatera. Nowy Jork już na PlayStation 4 tętnił życiem i stanowił prawdziwy żywy organizm, w którym wszystko ma swoją rolę. Studio dzięki zasobom PlayStation 5 może osiągnąć nowy poziom symulacji życia w mieście. Przykładowo, rozszerzyć jeszcze bardziej interakcję z totalnie randomowymi NPC, dodać krótkie ścieżki dialogowe. Przechadzając się zarówno Parkerem jak i Moralesem, miło jest zbić piątkę z przypadkowymi mieszkańcami. Tak samo jak widząc ich reakcję na szybkie pojawienie się postaci w tłumie. Wystarczy odpowiednio rozwinąć ten aspekt. Jak? To już należy pozostawić samym producentom nowej gry. Szybkie przemieszczanie Pająka między wieżowcami powodowało, że mapę mogliśmy błyskawicznie obskoczyć. Dlatego jestem zdania, że sequel powinien zaoferować większe pole manewru.
Jednocześnie należy mieć na uwadze, iż generowanie otoczenia, bardzo ważna w tej grze płynność animacji oraz poziom detali to ciężki kompromis. Nawet na sprzęcie nowej generacji. W osiągnięciu zamierzonych technicznych celów na pewno pomoże dysk SSD. W grach z otwartym światem niezwykle istotne jest szybkie wczytywanie, bez zbędnego pop-up obiektów. To element, na który bardzo nas uczulono w ostatnich latach. Już wydany premierowo Miles Morales prezentują znaczną różnicę w szybkości ładowania i uruchamiania danych sekwencji. Nie liczyłbym jednak, że Marvel's Spider-Man 2 dostarczy możliwość rozgrywki w betonowych 60 klatkach na sekundę, jeśli oprawa ma być prawdziwie nowogeneracyjna. Na polu konsolowym nie da się po prostu osiągnąć pewnych rzeczy.
Być może pojawią się opcje rozgrywki, lecz musimy liczyć się z pogorszeniem wizualiów przy lepszej wydajności. Co oczywiście działa obustronnie. Odnieśmy się jeszcze do samej konstrukcji świata. Tutaj hit z 2018 roku nie był niczym odkrywczym, ponieważ są i wszechobecne znajdźki, nadajniki do odkrywania ikonek z zadaniami na danym obszarze czy miejscówki gangsterów. Nie przeszkadzałoby mi to, jeśli tylko zachować w tym umiar. W pierwszej części udało się to osiągnąć, z niczym nie przesadzono. Chciałbym jednak aby tym razem, twórcy kazali szukać aktywności na własną rękę, zupełnie jak w Batman: Arkham Knight(2015, Rocksteady). Od czego mamy pajęczy zmysł, prawda?
Akcja, reakcja
Na koniec chciałbym jeszcze odnieść sie do kwestii ewentualnego wykorzystania Dual Sense'a. Miles Morales oferuje haptyczne wibracje i jest to zauważalne udogodnienie w kwestii doznań płynących z szybkiego przemieszczania się. Oczywiście, na wielu płaszczyznach studio może dostarczyć nowe ficzerki. Finezja poruszania się Spider-Mana jest w końcu stworzona do odpowiedniej ekspozycji, zwłaszcza w obliczu możliwości nowego pada. Morales stosuje świeże rozwiązania, lecz robi to umiarkowanie. Daje pewien przedsmak tego, co może oferować na tym polu już pełnoprawny sequel. Co z systemem walki? Z mojego punktu widzenia, ten obecny jest należycie dopracowany. Względnie prosty do opanowania, lecz może okazać się skomplikowany podczas zadym na wyższych poziomach trudności. Tutaj w zasadzie wystarczą nowe animacje efektownych wykończeń. A może ktoś wpadnie na pomysł opanowania Parkera przez Venbom i walka stanie się znacznie bardziej agresywna? Przekonamy się z czasem.
Pomimo braku oficjalnej zapowiedzi, nie ma wątpliwości do do powstawania Marvel's Spider-Man 2. Insomniac Games obecnie jest na ostatniej prostej w związku z , z premierą zaplanowane na pierwszą połowę roku. Pierwszych informacji oczekujmy jednak bardziej w 2022. To potężna marka, z którą studio musi się należycie obchodzić. Fanów tego uniwersum jest tak dużo, że sukces komercyjny to pewniak. Najważniejsza jest oczywiście jakość efektu końcowego. Reputacja Insomniac nie wzięła się z powietrza. To rezultat wieloletniej pracy oraz przyjaznej aury wśród społeczności graczy. Peterze Parker, potrzebujemy Cię.
Przeczytaj również






Komentarze (33)
SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych