MADiSON

Okres wakacyjny nie był taki zły. Produkcje z sezonu ogórkowego, którymi warto się zainteresować

Mateusz Wróbel | 25.09.2022, 10:00

W tym roku okres letni nie do końca był najlepszym czasem na nadrabianie zaległości. Mniejsi wydawcy również zaoferowali swoje hity, z którymi warto się zapoznać. Poniżej przedstawiamy dziesięć najciekawszych gier z ostatnich 3 miesięcy.

10. Hard West 2

Dalsza część tekstu pod wideo

Zestawienie otworzy Hard West II od polskiego studia Ice Code Games. Rodzimi deweloperzy zaoferowali nam strategię turową zabierającą nas do alternatywnej wersji Dzikiego Zachodu. Przejmujemy kontrolę nad Ginem Carterem i jego grupką współpracowników, wraz z którymi walczymy o przetrwanie i próbujemy "doścignąć" diabła - nie brakuje tutaj fantastycznych elementów.

9. Steelrising

Spiders zrobiło skok w bok, nie tworząc dla nas zwykłego, tradycyjnego RPG-a. Zamiast niego otrzymaliśmy produkcję soulso podobną, która największy nacisk stawia na eksplorację otwartego świata i walkę z rozmaitymi maszynami. Starcia są wymagające i dają satysfakcję z wyjścia z nich obronną ręką. Gorzej sytuacja wygląda w przypadku mechanik, grafiki i samej optymalizacji, dlatego też Steelrising znajduje się tak nisko w rankingu najciekawszych gier z ostatnich 3 miesięcy.

8. Midnight Fight Express

Midnight Fight Express to idealny przykład na to, że nawet jedna osoba potrafi przygotować wymagający i efektowny tytuł. Polski twórca, Jakub Dzwinel, stoi za stworzeniem świetnie prezentującego się beat'em upa. Sprowadza on się do przechodzenia między kolejnymi planszami i eliminowaniu oponentów za pomocą satysfakcjonującego systemu walki, wypełnionego dopracowanymi animacjami.

7. Saints Row

Reboot serii Saints Row (2022) miał skraść nasze serca, a wyszło dość średnio. W produkcji, w której jesteśmy świadkami powstawania organizacji Świętych, wiele elementów nie zagrało tak, jak powinno - świat jest pusty, schematy misji są zbyt często powielane, a walka nie jest już tak angażująca i pomysłowa jak kiedyś. Grę poniekąd ratują dość przyzwoicie napisani bohaterowie, którzy jakąś ciągną tę opowieść.

6. Soulstice

Soulstice jest bezapelacyjnie jednym z największych zaskoczeń ostatnich dni. Pozycja od małego zespołu Reply Game Studios zabiera nas do świata fantasy, a dokładniej do miasta Ilden. Trapią je obecnie dzikie kreatury próbujące wpływać na umysły mieszkańców, więc przejmujemy kontrolę nad zbawicielem i siekamy na kawałeczki oponentów. Mamy tutaj do czynienia ze slasherem, więc starć jest tutaj masa, ale już dawno nie było tytułu, w którym ucinanie kończyn oponentów sprawiałoby tyle radości. Złego słowa nie można powiedzieć również o samym projekcie miasta, który jest przemyślany.

5. F1 Manager 2022

F1 Manager 2022 może i nie spełnił wszystkich wymagań społeczności królowej motorsportu, ale nie oznacza to, iż jest to nijaka gra. Absolutnie nie - w produkcji nie brakuje bardzo wymagających elementów, takich jak rozwijanie bolidu, dbanie o przyszłe projekty czy zarządzanie zespołem w trakcie sesji, z którymi osoba niezaznajomiona z Formułą 1 może mieć sporo problemów. Nie brakuje tutaj charakterystycznych cech tego sportu, a nadchodzące aktualizacje mają naprawić bolączki (np. źle zachowujące się boty przy niebieskich flagach) trapiące produkcję Frontier Developments.

4. MADiSON

MADiSON okazał się być wielkim zaskoczeniem - w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Ten rok nie jest świetnym okresem dla fanów horrorów i tak naprawdę jedynie MADiSON można uznać za tytuł, który rzeczywiście może przestraszyć nawet największych twardzieli. Wcielamy się w mężczyznę o imieniu Luca, który odkrywa, że stał się ofiarą grasującego w pewnej rezydencji demona. Musi, z pomocą swojego aparatu, odkryć jego tożsamość, rozwiązując przy tym zagadki i poznając historię wcześniejszych ofiar demona.

3. Xenoblade Chronicles 3

Okres letni dla Nintendo ułożył się bardzo dobrze, bo fani otrzymali m.in. Splatoon 3 czy właśnie Xenoblade Chronicles 3. Warto poświęcić trochę czasu tej drugiej pozycji, bo za niewygórowaną kwotę otrzymujemy produkcję o wielgachnym rozmiarze. Ukończenie tytułu wraz ze spokojną eksploracją miejscówek i zajmowaniem się również zadaniami pobocznymi zabierze nam z życia przeszło 100 godzin, a w dodatku owe aktywności zostały przygotowane w taki sposób, aby zainteresowani, jak i fani RPG-ów nie nudzili się ani przez chwilę.

2. Stray

Annapurna Interactive to wydawca, który wprowadza na rynek wiele świetnych indyków. Po przyzwoicie wypadającym w praniu 12 Minutes czy Outer Wilds otrzymaliśmy Stray, które wpadło w oko nie tylko "kociarzom", ale również fanom prostych, przyjemnych, wyluzowujących po ciężkim dniu przygodówek. W trakcie rozgrywki wcielamy się w kota, który z pomocą swojego przyjaciela-robota musi uratować świat przed nadchodzącą zagładą. Brzmi standardowo, ale tytuł ma naprawdę wiele do zaoferowania.

1. The Last of Us Part 1

Premiera The Last of Us Part I była dość kontrowersyjna, bo większość społeczności graczy uważała, że na pełne odświeżenie przygody Ellie i Joela jest jeszcze za wcześnie. Naughty Dog z Sony myślało jednak inaczej i zaoferowało nam remake bardzo dobrze przyjętej gry. Tym samym posiadacze PS5 otrzymali jedną z najpiękniejszych, jak nie najpiękniejszą pozycję, a w dodatku mogli odświeżyć sobie historię przed ewentualnym kolejnym podejściem do TLOU 2 czy wielkim trybem sieciowym w uniwersum The Last of Us, który powinien zostać ujawniony w nadchodzących miesiącach. Ponadto może to być idealna przekąska również przed serialem HBO o tej samej nazwie, który pojawi się w serwisie HBO Max w następnym roku kalendarzowym.

Źródło: Opracowanie własne
Mateusz Wróbel Strona autora
Na pokładzie PPE od połowy 2019 roku. Wielki miłośnik gier wideo oraz Formuły 1, czasami zdarzy mu się sięgnąć również po jakiś serial. Uwielbia gry stawiające największy nacisk na emocjonalną, pełną zwrotów akcji fabułę i jest zdania, że Mass Effect to najlepsza trylogia, jaka kiedykolwiek powstała.
cropper