Kevin sam w Nowym Jorku

Co oglądać w weekend – Netflix, HBO MAX, Disney+, Amazon Prime, kina

Dawid Ilnicki | 02.12.2022, 20:55

Mocny początek ostatniego miesiąca tego roku na serwisach streamingowych! Kilka ciekawych nowości pojawi się na Netflixie. Z kolei HBO MAX będzie można zobaczyć dwa interesujące filmy, które były w tym roku popularne w kinach studyjnych. Tegoroczny hit A24 będzie można zobaczyć na Amazon Prime, a Disney+ pokaże dwa pierwsze odcinki wyczekiwanej kontynuacji wielkiego, filmowego hitu fantasy.

W tym tygodniu przyglądamy się ofercie Netflixa, HBO MAX, Disney+, Amazon Prime i kin.

Dalsza część tekstu pod wideo

Netflix

Już w czwartek na Netflixie pojawi się ciekawa, rozrywkowa propozycja. Mowa o norweskim filmie “Troll” w reżyserii Roara Uthauga. Reżyser zdaje się podążać drogą swego rodaka Tommy’ego Wirkoli i po latach tworzenia w Hollywood (“Tomb Rider”) wraca do ojczyzny, by zrealizować europejską superprodukcję, która wydaje się miksem fantasy z kinem katastroficznym. Kręcone w Oslo widowisko ma bowiem opowiadać o pewnym stworze, budzącym się do życia w Norwegii, który zaczyna terroryzować lokalną społeczność.

W czwartek premierę ma za to polski serial “Pewnego razu na krajowej jedynce”, który w zamierzeniu ma być miksem czarnej komedii z kryminałem. Głównymi bohaterami produkcji jest grupa skonfliktowanych ze sobą nieznajomych, podróżująca samochodem, który został użyty w napadzie na bank. Przestępca rusza ich tropem, w aucie pozostawił bowiem zrabowane 2 miliony złotych. Jednym z reżyserów serii jest Jakub Piątek, odpowiedzialny za pamiętny film “Prime Time”. W obsadzie znaleźli się m.in. Łukasz Garlicki, Anna Ilczuk, Mateusz Król, Jaśmina Polak i Michał Sikorski.

Nie lada gratką dla koneserów jest “Ojciec Chrzestny. Epilog”. To nowa wersja trzeciej części wielkiej trylogii Francisa Forda Coppoli, która swoją kinową premierę miała w 2020 roku. Znany widzom film, uznawany powszechnie za dużo słabszy niż dwie kultowe części z 1972 i 1974 roku, został przemontowany, a jego twórca dołożył do niego kilka, nieznanych wcześniej scen. Od czwartku tę nową wersję można zobaczyć na Netflixie, a przy okazji należy też dodać, że do oferty wróciły dwie pierwsze części.

Intrygująco prezentuje się turecki, dystopijny serial “Hot Skull”, którego bohaterem jest pewien były lingwista, jako jedyny odporny na chorobę, przenoszącą się przez język i mowę. Od piątku można też oglądać “Kochanka Lady Chatterley”, nową adaptację powieści D.H. Lawrence’a, z Emmą Corrin i Jackiem O’Donnellem. Zupełnie inną propozycją jest widowisko science fiction “Wojownicy przyszłości” rodem z Hongkongu, który również trafi do ofert w piątek. Dwa dni wcześniej można będzie obejrzeć włoski thriller mafijny “Nazywam się Vendetta”, którego akcja osadzona została w Mediolanie. Tego samego dnia do biblioteki trafi hiszpański film “Człowiek czynu”, którego akcja została oparta na żywocie znanego fałszerza-anarchisty Lucio Urtubii. Nowością z Grecji jest film “Green Sea” ze znaną z filmów Yorghosa Lanthimosa Angeliki Papoulią.

Wśród cotygodniowej oferty dokumentów pojawia się m.in. film “Sr.” będący opowieścią o Robercie Downeyu seniorze, aktorze i twórcy filmowym, tworzącym na początku swej kariery bardzo tanie, niezależne filmy. Hołd składa mu w tym filmie jego syn, znany choćby z roli Tony Starka w MCU. Z kolei w filmie “Take your pills XANAX” twórcy zastanawiają się nad wpływem na społeczeństwo najpopularniejszego leku antydepresyjnego. W czwartek premierę będzie miał również obraz “Gilbert Chikli: Oszust w masce”, przyglądający się karierze znanego hochsztaplera, który wyłudził miliony od członków francuskiej elity.

Jak zwykle na początku miesiąca do biblioteki trafi kilka ciekawych staroci. Jest wśród nich pamiętne “K-9” z Jimem Belushi, grającym detektywa, któremu po nieudanej akcji zostaje przydzielony do pomocy pies. Od czwartku można również oglądać “Upiora w Operze” musical z 2004 roku, zrealizowany przez Joela Schumachera, z Gerardem Butlerem w roli głównej. Tego samego dnia na Netflixa trafia również “Detoks”, jeden z mniej znanych filmów z Sylvestrem Stallone, w którym zagrał on obok Jeffreya Wrighta, Krisa Kristoffersona, Toma Berengera, Diny Meyer, Charlesa Duttona, Stephena Langa czy Roberta Patricka. Prawdziwa gratka dla fanów późnego kina VHS. Przy okazji warto wspomnieć, że 1. grudnia pojawi się również już dwunasty sezon “Archera”, jednej z najzabawniejszych parodii kina akcji, nawet jeśli troszeczkę już za długiej.

HBO MAX

Bardzo ciekawy początek miesiąca również na HBO MAX. W niedzielę na stronie pojawi się ostatni film Paula Verhoevena, wzbudzająca kontrowersje “Benedetta”. Holenderski twórca zajął się w nim żywotem Benedetty Carlini, XVII-wiecznej zakonnicy, której wizje wzbudziły obawy Watykanu. Zwłaszcza, że w owym czasie zaczęły o niej krążyć także inne plotki… Verhoeven niezwykle zręcznie połączył tu kilka gatunków: thrillera, zarówno politycznego jak i erotycznego, dramatu psychologicznego, jak i nunsploitation, wymieszanego z kinem religijnym, tworząc jedną z najciekawszych produkcji roku.

Od soboty można oglądać tam “C’mon, C’mon” Mike’a Millsa, jeden z najciekawszych filmów, mających swoją kinową premierę na początku tego roku. Joaquin Phoenix gra w nim pewnego reportera, który musi się zająć swym ośmioletnim siostrzeńcem Jesse’m (granym przez Woody Normana) i zabiera go do Nowego Jorku. Znakomity duet aktorski i świetne zdjęcia to główne atuty tego czarno-białego filmu, zrealizowanego przez wytwórnię A24.

W piątek do ofert został dodany film “Sztanga i Cash”, niezła komedia sensacyjna w reżyserii Michaela Baya, z Dwaynem Johnsonem i Markiem Wahlbergiem w rolach głównych. Dzień później do oferty trafia klasyk “Dirty Dancing”. Niezłe oceny zbiera dramat “Broken Keys” z 2021 roku, opowiadający o muzyku, próbującym odbudować instrument, który został zniszczony przez ekstremistów z ISIS. 

Disney+

Już w środę na stronie Disney + pojawią się dwa pierwsze odcinki serialu “Willow” opartego rzecz jasna na popularnym filmie fantasy z 1988 roku. Do swej roli powraca w nim Warwick Davis, pojawi się w niej również - grana przez Joannę Whalley - Sorsha, a choć w serii nie zobaczymy Vala Kilmera, w pierwowzorze wcielającego się w postać Madmartigana, fani filmu Rona Howarda z pewnością zainteresują się tą produkcją. Jej twórcą jest Jonathan Kasdan.

Interesująco zapowiada się również serial “Pacjent”, w którym Steve Carell wciela się w rolę terapeuty, uwięzionego przez pacjenta, Sama Fortnera (Domhnall Gleeson) który okazuje się seryjnym mordercą. Seria liczy sobie dziesięć odcinków, trwających mniej niż pół godziny. Warto również wspomnieć, że od piątku na stronie można oglądać również “Kevina samego w Nowym Jorku”

Amazon Prime

Tymczasem od piątku na stronie Amazon Prime można oglądać jedną z najciekawszych filmowych premier tego roku, czyli “Wszystko Wszędzie Naraz” Dana Kwana i Daniela Scheinerta. Twórcy pamiętnego “Człowieka scyzoryka” tym razem postanowili podejść kreatywnie do tematu multiwersum, tworząc niezwykle dynamiczne widowisko, w którym znakomicie odnaleźli się aktorzy, tacy jak Michelle Yeoh, Jamie Lee Curtis i Ke Huy Kwan. Obraz okazał się największym, jak dotąd, hitem frekwencyjnym A24, bo w box office zarobił ponad 100 milionów dolarów.

Kina

Bez głośnych premier kinowych na początku miesiąca, ale dzięki temu można się skupić na kilku naprawdę ciekawych tytułach. Pierwszym jest francuskie “Pięć diabłów” Lei Mysius, pokazywane już w tym roku na Festiwalu Nowe Horyzonty. Jeśli istnieje coś takiego jak nowohoryzontowe kino mainstreamowe to z pewnością do tego podgatunku należy ten zręczny miks fantasy, komedii i dramatu, opowiadający o małej dziewczynce obdarzonej tak wyostrzonym zmysłem węchu, że może ona dzięki niemu przywoływać wspomnienia swoich bliskich. Oryginalny i zabawny film, w którym jedną z ról zagrała Adele Exarchopoulos.

Sporo widzów czeka na pokazywany na festiwalach już w 2021 roku film “Nitram” Justina Kurzela, w którym Caleb Landry Jones wciela się w postać młodego chłopaka, a jego żywot jest oparty na postaci Martina Bryanta, sprawcy jednej z największych masakr w historii Australii. Obraz Kurzela nie jest jednak przeznaczony dla fanów produkcji w typie “Dahmera”, bo próbuje na zimno przyjrzeć się środowisku w jakim funkcjonuje tak mocno zaburzona jednostka jak tytułowy bohater, kończąc się tam gdzie właściwie zaczynają się fabularne produkcje w stylu true crime. 

Do kin wchodzą również dwie polskie produkcje. Pierwszą jest “Śubuk” Jacka Lusińskiego, będący przykładem typowego kina społecznego, tym razem opowiadającego o zmaganiach matki dziecka dotkniętego autyzmem z nieludzkim systemem, niepozwalającym bohaterowi na normalny rozwój. Przyzwoite, dobrze zrealizowany obraz z bardzo dobrymi rolami, nagrodzony w Gdyni za scenariusz. Z kolei w konkursie mikrobudżetów na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni startował “Matecznik” Grzegorza Mołdy, który również pojawi się w kinach w ten weekend.

Amatorów nietypowego podejścia do thrillera powinien zadowolić film “Dzika Noc” Tommy’ego Wirkoli, w którym w rolę wyjątkowo Świętego Mikołaja wciela się David Harbour. Hitem dokumentalnym mogą się okazać “Kociarze” Mye Hoanga, opowiadający o ósemce mężczyzn, których życie odmieniło się dzięki przygarnięciu kotów. W kinach również animacje “Wielki, zielony krokodyl domowy”, “Kierunek księżyc”, a także familijny film europejski “Uwolnić Poly” z Francois Cluzetem w jednej z głównych ról.

Dawid Ilnicki Strona autora
Z uwagi na zainteresowanie kinem i jego historią nie ma wiele czasu na grę, a mimo to szuka okazji, by kolejny raz przejść trylogię Mass Effect czy też kilka kolejnych tur w Disciples II. Filmowo-serialowo fan produkcji HBO, science fiction, thrillerów i horrorów.
cropper