Średniaki wśród gier

Średniaki są lepsze od gier na dyszkę

Łukasz Musialik | 24.09.2023, 12:00

W świecie gier komputerowych często panuje przekonanie, że tylko te tytuły, które otrzymują najwyższe oceny od krytyków i graczy, są warte uwagi i wydania ciężko zarobionych pieniędzy. Jednak czy to prawda? Czy gry z oceną 10/10 są zawsze lepsze od tych, które mają średnią 7/10 lub niższą? Postaram się udowodnić, że niekoniecznie. Przedstawię kilka przykładów gier które, mimo iż otrzymały średnie oceny, bardzo nierówne (w internecie lub czasopismach), to są lepsze niż większość gier ocenianych 10/10. Oczywiście, jest to tylko moja subiektywna opinia, więc nie musisz się z nią zgadzać. Ale może zainspiruję Cię do spróbowania czegoś innego niż kolejnego hitu z Metacritic.

Nie wszystko złoto, co się świeci

Dalsza część tekstu pod wideo

Resident Evil Village

Zacznijmy od tego, że oceny gier nie są obiektywne. Każdy recenzent ma swoje własne kryteria, preferencje i oczekiwania. Niektórzy przywiązują dużą wagę do grafiki, inni do fabuły, a jeszcze inni do rozgrywki. Nie ma jednej uniwersalnej skali, według której można oceniać wszystkie gry. Dlatego też często zdarza się, że ta sama gra otrzymuje bardzo różne oceny od różnych źródeł. Przykładem może być, chociażby Cyberpunk 2077, który na PC dostał średnią 86/100 punktów, a na konsolach PS4 i Xbox One - odpowiednio 57/100 i 61/100 - tak, wiemy za co. Czy to oznacza, że gra jest dobra tylko na PC? A może to kwestia gustu i oczekiwań? A może po prostu niektórzy recenzenci byli zbyt pobłażliwi lub zbyt surowi? W tym konkretnym przypadku to także kwestia błędów / niedociągnięć i możliwości modowania.

Podobnie jest z graczami. Każdy ma swoje ulubione gatunki, style i motywy. Niektórzy lubią gry akcji, inni strategie, a jeszcze inni przygodówki. Niektórzy wolą gry liniowe, inni otwarte światy, a jeszcze inni sandboksy. Niektórzy szukają w grach wyzwania, inni relaksu, a jeszcze inni emocji. Nie ma gry, która by wszystkim dogodziła. Dlatego też często zdarza się, że ta sama gra otrzymuje bardzo różne oceny od różnych graczy. Tutaj posłużę się innym przykładem, a mianowicie The Last of Us Part II, który na Metacritic ma średnią 93/100 punktów od krytyków, a 5,8/10 od użytkowników. Czy to oznacza, że gra jest arcydziełem lub niewypałem? A może to kwestia gustu i oczekiwań? A może niektórzy byli zbyt rozczarowani w kontrze do tych zachwyconych? Ino siła wyższa to wie. 

Diamenty wśród węgla

Skoro już wiemy, że oceny gier nie są obiektywne i niekoniecznie odzwierciedlają ich jakość i wartość, to może warto spróbować czegoś innego niż tylko te tytuły, które mają najwyższe noty? Może warto poszukać tych gier, które mimo iż otrzymały średnie oceny, bardzo nierówne, to mają coś w sobie, co je wyróżnia i sprawia, że są lepsze niż większość gier ocenianych 10/10? I chciałbym tu wymienić praktycznie w całości „nieco” starsze tytuły. Oto kilka takich przykładów:

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance to gra RPG akcji osadzona w realistycznie odwzorowanej średniowiecznej Czechach. Gra otrzymała średnią ocenę 76/100 na Metacritic, głównie ze względu na liczne błędy techniczne i trudną mechanikę walki. Jednak gra ma też wiele zalet, które sprawiają, że jest to niepowtarzalne doświadczenie. Oferuje ogromny, piękny i żywy świat do eksploracji, bogatą i ciekawą fabułę z wieloma wyborami (i konsekwencjami), rozbudowany system rozwoju postaci i umiejętności, wiarygodne i zróżnicowane postacie niezależne, realistyczne przedstawienie życia i kultury średniowiecznej oraz wiele innych elementów, które tworzą niezwykle immersyjną i autentyczną grę historyczną.

Spec Ops: The Line

Spec Ops: The Line

Spec Ops: The Line to gra akcji TPP osadzona w zniszczonej przez burze piaskowe Dubaju. Gra otrzymała średnią ocenę 76/100 na Metacritic, głównie ze względu na przeciętną rozgrywkę i grafikę. Jednak gra ma też wiele zalet, które sprawiają, że jest to niebanalna i poruszająca gra wojenna. Produkcja oferuje niesamowitą i mroczną fabułę z wieloma zwrotami akcji i moralnymi dylematami, która krytykuje wojnę i jej skutki dla ludzkiej psychiki, emocjonalne i dramatyczne sceny, które pozostawiają trwały ślad w pamięci gracza, znakomitą ścieżkę dźwiękową i dubbing oraz wiele innych elementów, które tworzą niezapomnianą i kontrowersyjną grę wojenną.

Alpha Protocol

Alpha Protocol

Alpha Protocol to gra RPG akcji osadzona we współczesnym świecie szpiegowskim. Gra otrzymała średnią ocenę 63/100 na Metacritic, i tutaj też głównie oberwała za słabą grafikę, animacje i walkę. Ma jednak wiele zalet - to niezwykle ciekawa i złożona gra szpiegowska. Gra oferuje ogromną swobodę wyboru w podejmowaniu decyzji, które wpływają na fabułę, postacie i świat gry, rozbudowany system dialogów z różnymi tonami i opcjami reakcji, zróżnicowane misje z wieloma sposobami ich wykonania, interesujące i wiarygodne postacie niezależne z własnymi motywacjami i osobowościami oraz wiele innych elementów, które tworzą niepowtarzalną i dynamiczną grę szpiegowską.

Deadly Premonition

Deadly Premonition

Deadly Premonition to gra przygodowa z elementami horroru osadzona w fikcyjnym miasteczku Greenvale w USA. Gra otrzymała średnią ocenę 68/100 na Metacritic, choć gracza dali jej 8,2/10. To kultowa i oryginalna gra przygodowa - jedyna w swoim rodzaju. Oferuje niesamowitą i surrealistyczną fabułę inspirowaną serialem Twin Peaks Davida Lyncha, która łączy horror, komedię i dramat, niezapomnianego bohatera - agenta FBI Francisa Yorka Morgana - który prowadzi dialogi ze swoim wyimaginowanym przyjacielem Zachem. Poza tym jest żywy i pełen tajemnic świat Greenvale z wieloma ciekawymi lokacjami i postaciami do odkrycia. Klimatyczna i niekonwencjonalna przygoda.

Vampire: The Masquerade - Bloodlines

Vampire: The Masquerade - Bloodlines

Vampire: The Masquerade - Bloodlines to gra RPG akcji osadzona w mrocznym świecie współczesnych wampirów. Gra otrzymała średnią ocenę 80/100 na Metacritic, choć z chwilą premiery było to marne 60/100 - doceniona wraz z wiekiem i po poprawkach technicznych. Jest to jedna z najlepszych gier RPG wszech czasów. Choć nie wygląda, to zachwyca fabułą, która dostosowuje się do wyborów gracza i jego przynależności do jednego z siedmiu klanów wampirów, każdego z własnymi mocami, słabościami i osobowością. Dochodzi do tego rozbudowany system dialogów. Dużo zależy od umiejętności i reputacji gracza, fascynujący i pełen napięcia świat wampirów z własnymi zasadami, frakcjami i konfliktami oraz wiele innych elementów, które tworzą niepowtarzalną i wciągającą grę RPG.

Podsumowanie

Jak widać, oceny gier nie są jedynym kryterium punktacji ich jakości i wartości. Czasem warto dać szansę tym tytułom, które nie są idealne, ale mają coś w sobie, co je wyróżnia i sprawia, że są lepsze niż większość gier ocenianych 10/10. Oczywiście, nie oznacza to, że wszystkie gry z oceną 7/10 lub niższą są godne polecenia. Niektóre z nich są po prostu słabe lub nudne. Ale zdarza się, że są wśród nich perły, które zasługują na uwagę i uznanie. Może warto spróbować czegoś innego niż tylko gier z najwyższą notą? Może warto poszukać tych tytułów, które mają duszę? Zwyczajnie warto spróbować średniaków.

Źródło: własne
Łukasz Musialik Strona autora
Pasjonat gier od samego dzieciństwa, kiedy to swoją pierwszą konsolę dostał od rodziców. Od tamtej pory zafascynowany grami i ich światem, ponieważ jako dorosły uważa, że to nie tylko rozrywka, ale także sztuka, która może nas uczyć, inspirować i poruszać emocje. Nieustannie poszerza swoją wiedzę i doświadczenie w dziedzinie gier i konsol, aby móc dostarczać innym jak najbardziej wartościowe treści.
cropper