marvels

Co oglądać w weekend - Netflix, HBO MAX, Disney+, Amazon Prime, Skyshowtime, kina

Dawid Ilnicki | 08.02, 22:00

Premierą tygodnia są bez wątpienia drugie sezony popularnych seriali, których pierwsze odcinki pojawią się na serwisach HBO MAX i Skyshowtime, gdzie będzie można zobaczyć również dwie filmowe superprodukcje z zeszłego roku. Na Netflixie najciekawiej prezentuje się pozycja polska, a także miniseria dokumentalna, a z kolei Disney+ uraczy swych klientów wątpliwej jakości widowiskiem superbohaterskim. Interesująco prezentują się za to nowości kinowe. 

W tym tygodniu przyglądamy się ofercie Netflixa, HBO MAX, Disney+, Amazon Prime, Skyshowtime i kin.  

Dalsza część tekstu pod wideo

Netflix

W piątek swą premierę będzie miał kolejny koreański serial, zatytułowany “Zabójczy paradoks”. Fabuła rozpoczyna się od nieumyślnie spowodowanej śmierci, przez którą młody mężczyzna staje się przedmiotem zainteresowania pewnego zdolnego detektywa. Jak zwykle bywa w takich przypadkach, scenariusz do tej serii został oparty na popularnym webtoonie, a gatunkowo produkcja utrzymana jest w konwencji serii kryminalnej z dodatkiem czarnego humoru. Występującego w głównej roli Choi-Woo-shika widzowie mogą kojarzyć z filmów Bong Joon-Ho, w tym również “Parasite”. 

Dwa dni wcześniej do oferty Netflixa trafiła kolejna świeża polska produkcja. Mowa o “Figurancie” Roberta Glińskiego, który uczestniczył w konkursie głównym na zeszłorocznym festiwalu polskich filmów fabularnych w Gdyni. Dominik Więcławek gra tu postać inspirowaną kilkoma realnymi pracownikami SB, otrzymującą zadanie śledzenia niezwykle wpływowego krakowskiego duchownego, któremu na imię Karol Wojtyła. Atutami produkcji są bez wątpienia świetne zdjęcia i dobrze wykreowana atmosfera PRL. 

Ciekawie zapowiada się również serial “Rael: Prorok przybyszów z kosmosu”. Opowieść o francuskim dziennikarzu, który w pewnym momencie stał się przywódcą kultu, żyjącym ze sprzedaży swych książek i przyjaźniącym się z wieloma celebrytami swoich czasów. Quasi-religijny ruch raelian był łatwy do wyśmiania, ale w pewnym momencie zaczął być postrzegany jako groźny, a z tego powodu jego przywódcy zakazano wjazdu m.in. do Korei Południowej. Czteroodcinkowa seria przedstawia dzieje tej organizacji. Inną podobną produkcją dokumentalną, choć już zdecydowanie bardziej standardową, jest film “Kochanka, Stalkerka, Zabójczyni”.

Od środy na Netflixie można oglądać film “Diabeł ubiera się u Prady”, który został dodany do biblioteki. Dzień później pojawiła się tam również komedia w reżyserii Danny’ego deVito “Starsza pani musi zniknąć”. Zdecydowanie nowszymi propozycjami są hiszpański serial komediowy “Samce alfa”, turecki dramat “Popiół”, a także bollywoodzki thriller “Nie odwracaj wzroku”. Wszystkie te pozycje trafiają do oferty w piątek. 

HBO MAX

Dziś na serwisie Warnera pojawiły się dwa pierwsze odcinki drugiego sezonu “Tokio Vice”, serialu opartego na wspomnieniach Jake’a Adelsteina. Młody amerykański dziennikarz postanowił wyemigrować do Japonii i tam nauczyć się języka i poznać kulturę do takiego stopnia, by móc pracować w jednym z tokijskich dzienników, a pracując w nim natknął się rzecz jasna na przedstawicieli yakuzy, dla której zresztą z roku na rok stał się coraz groźniejszy. W serialu wciela się w niego Ansel Elgort, a poza nim grają tu również Ken Watanabe, Rachel Keller i Riku Kikuchi. Druga seria liczy sobie tyle co pierwsza, czyli osiem odcinków.

Z dwunastym sezonem powraca również serial Larry’ego Davida “Pohamuj entuzjazm”. Twórca odtwarza w nim postać nietypowego producenta filmowego, którego trudny charakter co rusz wpędza w różnego rodzaju kłopoty. Seria wystartowała w 2000 roku, utrzymując się jednak do dziś za sprawą rzeszy fanów, którym do gustu przypadło specyficznego poczucie humoru jednego z autorów pamiętnego “Seinfelda”. 

Disney+

Długo nie trzeba było czekać aż na Disney+ będzie można obejrzeć ostatnią produkcję MCU, którą jest “The Marvels”. Widać, że w tym wypadku, w odróżnieniu choćby od ostatnich odsłon przygód Indiany Jonesa i “Mission Impossible” producenci oddali walkowerem również rynek VOD (nie utrzymując go długo w sprzedaży pay-per-view), kierując widowisko od razu na swoją platformę. Rzeczywiście obraz w reżyserii Nii Da Costy zaliczył kompletną klapę w box office nie dobijając do kwoty 200 milionów dolarów, przy prawie 300 kosztów własnych, a połączenie Captain Marvel, Ms. Marvel i Moniki Rambeau nie zdołało zatrzymać fatalnej passy franczyzy. 

Być może lepszym wyborem okaże się obejrzenie filmu “Suncoast”, które wyróżnia się niezłą obsadą. W produkcji zagrali m.in. Woody Harrelson i Laura Linney, a skupia się ona na losach młodej dziewczyny, opiekującej się swoim ciężko chorym bratem, a jednocześnie niespodziewanie zawierającej przyjaźń z ekscentrycznym aktywistą. Scenariusz filmu Laury Chinn znalazł się na corocznej liście wysoko ocenianych skryptów, którymi w 2020 roku nie zainteresowali się producenci; jak jednak widać, co się odlecze…

Amazon Prime

Dwie propozycje od Amazona. Pierwsza jest znany film “Książe”, przedstawiający - opartą na faktach - historię starszego człowieka, który zdecydował się na kradzież cennego dzieła sztuki w słusznej sprawie. W roli głównej wystąpił Jim Broadbent, a także Helen Mirren i Matthew Goode. Z kolei nowa produkcja “Upgraded” w reżyserii Carlson Young po opisie wydaje się kolejną, standardową komedią romantyczną.

Skyshowtime 

Ciekawy tydzień na serwisie, gdzie pojawi się kilka niezwykle atrakcyjnych produkcji. Taką jest bez wątpienia drugi sezon serialu “Halo”, którego scenariusz oparty jest na serii gier Bungie i opowiada o zmaganiach ludzkości z pozaziemskim imperium wojskowym, nazywanym Przymierzem. Główną bronią pierwszych jest grupa super-żołnierzy, którym przewodzi Master Chief, grany przez Pablo Schreibera. Pierwsza odsłona nie była pozbawiona wad, ale wypełniła lukę po znanych seriach należących do gatunku militarnego science fiction, więc i druga powinna dostarczyć podobnych wrażeń.

Na serwisie pojawi się również najnowsza odsłona przygód Ethana Hunta, czyli “Mission Impossible: Dead Reckoning - part I.”, która mimo całkiem wysokich wpływów z box office i tak nie przyniosła producentom spodziewanego zysku, co doprowadziło choćby do zmiany tytułu drugiej części widowiska. W filmie prócz dobrze znanych aktorów, na czele z Tomem Cruisem i Rebeccą Ferguson, zagrał również Marcin Dorociński. 

Na serwisie pojawi się również film animowany “Wojownicze Żółwie Ninja: zmutowany chaos”. Widowisko to w zamierzeniu miało być dla tytułowych bohaterów tym samym co dla Spidermana ostatnie przygody Milesa Moralesa, bo inspiracje widać od początku i wiele wskazuje na to, że się udało. Film zebrał bowiem wysokie noty krytyków i udało mu się kasach kinowych podwoić kwotę wydaną na jego realizację. 

Kina

Kilka interesujących pozycji pojawi się w tym tygodniu w kinach. Najgłośniejszą jest chyba nowy film Sofii Coppoli, do dziś najlepiej pamiętanej za sprawą “Między słowami”, która tym razem postanowiła opowiedzieć dobrze znaną historię z drugiej strony. Główną bohaterką “Priscilli” jest bowiem żona Elvisa Presleya, grana przez Cailee Spaeny, zmagająca się z klasycznym problemem uwięzienia w złotej klatce. W produkcji zagrała również Dagmara Domińczyk, a z kolei Jacob Elordi zdaje się tu po raz kolejny powtarzać swą rolę z serialu “Euforia”.

Wiele dobrego można przeczytać o najnowszym filmie Andrew Haigha “Dobrzy nieznajomi”, w którym zagrali dwa świetni aktorzy: Andrew Scott i Paul Meskal, a także Claire Foy i Jamie Bell. Gatunkowo film ma być połączeniem melodramatu i fantasy, a fabuła skupia się na spotkaniu tajemniczego sąsiada, po którym główny bohater, scenarzysta Adam trafia do rodzinnego domu, gdzie mieszkają jego zmarli przed laty rodzice. 

Do kin trafia już w końcu również ostatni film Akiego Kaurismakiego, znakomite “Opadające liście”. Każdy kto zna choć trochę twórczość fińskiego klasyka dobrze rozpozna w nim typowy dla jego filmów słodko-gorzki humor, ale reżyser tym razem opowiada o pewnej nietypowej parze ludzi w średnim wieku, którzy starają się zbudować związek. Zabawny obraz, pełen nawiązań do klasyki kina ogląda się pierwszorzędnie.

Niezwykle interesującym tytułem jest również film “Setki bobrów”, pokazywany już w zeszłym roku na Octopusie. Reżyser Mike Chesnik bawi się w nim konwencją slapstickowej komedii, opowiadając o pewnym traperze, który musi przechytrzyć tytułowych bohaterów, po to by zostać najlepszym w swoim fachu. Przezabawna komedia wywołująca salwy śmiechu na sali kinowej.

W kinach również najnowsza produkcja Michała Węgrzyna, twórcy takich obrazów jak “Proceder” czy też “Gierek”. Tym razem wydaje się jednak “Jak ukradłem 100 milionów” wydaje się dość standardową komedią kryminalną, w której zagrali m.in. Mateusz Damięcki, Małgorzata Socha i Michał Żebrowski.

Na koniec kilka równie niezaskakujących propozycji, czyli zwyczajny horror: “Na pokuszenie zła”, bezpretensjonalna komedia romantyczna “Piękna katastrofa 2”, klasyczny film dla dzieci z bohaterem zwierzęcym “Emma i czarny jaguara”, a także wyprodukowany przez TVP rom-kom “Miłość jak miód” w reżyserii Macieja Migasa. 

Źródło: własne
Dawid Ilnicki Strona autora
Z uwagi na zainteresowanie kinem i jego historią nie ma wiele czasu na grę, a mimo to szuka okazji, by kolejny raz przejść trylogię Mass Effect czy też kilka kolejnych tur w Disciples II. Filmowo-serialowo fan produkcji HBO, science fiction, thrillerów i horrorów.
cropper