Dziesięć najciekawiej zapowiadających się nowych seriali w 2025 roku

Dziesięć najciekawiej zapowiadających się nowych seriali w 2025 roku

Dawid Ilnicki | 22.12, 14:00

Obok kontynuacji znanych pozycji z przeszłości 2025 rok na serwisach streamingowych powinien stać po znakiem niezwykle interesujących nowych produkcji. Wśród nich będą zarówno zupełnie nowe tytuły, jak i prequele do dobrze znanych serii z przeszłości, wśród których wyróżniają się prequel do jednej z najważniejszych serii fantasy, a także nowe spojrzenie na pewne dobrze znane uniwersum science fiction. 

Hitem początku roku na Apple TV+ powinien być rzecz jasna drugi sezon  “Rozdzielenia”, które dwa lata temu niespodziewanie, ale i całkowicie zasłużenie, znalazło się w wielu serialowych zestawieniach, proponując zarówno wciągającą historię, jak i dopracowaną w najdrobniejszych elementach retro-futurystyczną estetykę. Głośno powinno być również o kontynuacjach “Stranger Things”, “The Last of Us”, a także “Andora”, jednej z najlepszych produkcji ze świata Gwiezdnych Wojen, niespodziewanie wprowadzającej do tego świata wiele mroku i powagi.

Dalsza część tekstu pod wideo

Szykuje się jednak również wiele interesujących premier, wśród których - po raz kolejny - jest również polska produkcja, będąca absolutnym pewniakiem. Swoje powinni otrzymać również amatorzy serialowego science fiction, o których zadbają przede wszystkim przedstawiciele Netflixa, choćby za sprawą ekranizacji znanej serii komiksów ze świata latynoamerykańskiego. W zestawieniu znajduje się również jedna, niezwykle atrakcyjna seria anime, a także kontynuacja tegorocznego hitu ze świata horroru science fiction, realizowana przez uznanego twórcę serialowego.  

Wzgórze Psów

Zestawienia nie wypada zacząć inaczej jak tylko od wskazania produkcji na podstawie prozy jednego z najbardziej poczytnych polskich pisarzy, Jakuba Żulczyka, którego twórczość rozsławiły już dwa wcześniejsze seriale: “Ślepnąc od świateł” i “Informacja zwrotna”. “Wzgórze psów” przez wielu uznawane jest za zdecydowanie najlepszą powieść tego autora, a jeśli dodamy do tego fakt, iż za najnowszą serię odpowiada Piotra Domalewski, który jeszcze nie zaliczył wpadki jako reżyser pełnometrażowych filmów, nie dziwi fakt, iż jest to pozycja typowana na międzynarodowy hit Netflixa.

Świt Ameryki

Ogromna popularność seriali Taylora Sheridana sprawiła, że podgatunek neo-westernu zdecydowanie odżył, czego dowodem jest również najnowsza produkcja streamingowego giganta. Twórcą tej serii jest Mark L. Lester, znany przede wszystkim jako współscenarzysta “Zjawy” Alejandro Gonzaleza Inarritu. Wygląda zresztą na to, że wspomniana sześcioodcinkowa miniseria, osadzona w połowie XIX wieku w Stanach Zjednoczonych, może eksploatować podobne wątki, pokazując brutalne zderzenie ze sobą różnych kultur i religii, odmalowując świat, w którym każdy skupia się wyłącznie na przetrwaniu. W obsadzie znaleźli się m.in. Taylor Kitsch, Betty Gilpin, Dane DeHaan i Shea Whigham.

Eternauta

Niewątpliwie jeden z najbardziej intrygujących nowych seriali science-fiction, także dlatego, że zrealizowany przez argentyńskich twórców na podstawie rodzimej twórczości. Mowa o komiksach autorstwa Héctora Germána Oesterhelda i Francisco Solano Lopeza, opowiadających o mieszkańcach Buenos Aires, którzy starają się przetrwać po opadach toksycznego śniegu, zabijającego miliony mieszkańców miasta. Okazują się one zaledwie wstępem do inwazji kosmitów. Interesujący wydaje się tu zwłaszcza fakt, iż mówimy o dziele, które w formie pisemnej zadebiutowało ponad pół wieku temu, a już w 1968 roku zakupiono prawa do jego ekranizacji, ale ta nigdy nie doszła do skutku. Ciekawe czy twórcom serialu, tworzonego dla streamingowego gigant, uda się zachować jego staroświecki urok. 

Leviatan

Fantastycznie zapowiada się najnowsza propozycja animowana od Netflixa, która stanowić ma ekranizację pierwszego tomu trylogii Scotta Westerfelda, łączącej ze sobą nurt biopunku ze steampunkiem. Fabuła osadzona została bowiem w alternatywnej rzeczywistości, po I. wojnie światowej, w której walczą ze sobą dwa przeciwstawne obozy, reprezentujące Państwa Centralne Chrzęsty i wywodzący się z krajów Ententy Darwiniści, mający w swojej służbie tytułowy statek-wieloryba.

A Knight of the Seven Kingdoms: The Hedge Knight

Knight

Serial ten początkowo miał nosić, swojsko brzmiący fanom twórczości George’a Martina, tytuł “Opowieści o Dunku i Jaju”, ale zdecydowano, że nowy przyciągnie także tych, którzy nie czytają książek. Rzeczywiście jednak głównymi bohaterami, granymi przez Sama Claffeya i Dextera Soll Ansela, ma być duet wędrownego rycerza i jego giermka, a akcja serii ma się toczyć 90 lat przed wydarzeniami opisanymi w “Pieśni Lodu i Ognia”. Scenariusz pierwszego sezonu ma się opierać na znanym już opowiadaniu “Błędny rycerz”, traktującym o pierwszym spotkaniu tych bohaterów.  

The Studio

Rzecz na czasie, przeznaczona jednak przede wszystkim dla zaangażowanych obserwatorów świata filmowego. Głównym bohaterem serii Apple TV+ będzie bowiem szef zasłużonej wytwórni filmowej, zmagający się z coraz większą presją na tworzenie produkcji zaplanowanych na komercyjne hity, kosztem dużo ciekawszych artystycznie projektów. Obok grającego główną rolę Setha Rogena mamy tu zobaczyć m.in. Catherine O’Harę, Kathryn Hahn i Bryana Cranstona. 

Dzień Zero

Zero Day


Ten polityczny thriller, podobnie jak zrealizowane dla Hulu “Paradise”, obraca się wokół postaci prezydenta Stanów Zjednoczonych, choć tym razem byłego, którego zagra sam Robert de Niro. Będzie to zresztą pierwsza główna rola serialowa tego wybitnego amerykańskiego aktora. Po serii cyberataków zagrażających podstawom funkcjonowania państwa ma on zostać szefem specjalnej grupy, utworzonej do tego, by zbadać okoliczności tych wydarzeń. Obsada tej netflixowej serii wygląda znakomicie, bo prócz jednego z największych aktorów wszech czasów zobaczymy tam również Jessego Plemmonsa, Lizzy Caplan, Joan Allen, Dana Stevensa, Matthew Modine’a, Angelę Bassett i Gaby Hoffmann.  

Your Friends and Neighbours

Hamm

Rzecz przede wszystkim dla fanów Jona Hamma i to w najpopularniejszym wcieleniu. Amerykański aktor zagra bowiem właściciela funduszu hedgingowego, który po rozwodzie i utracie pracy ucieka się do przestępczych metod, by utrzymać swój dotychczasowy poziom życia, przy okazji również odkrywając różne brudne sekrety ludzi, od których wyłudza pieniądze. Twórcą tej serii Apple TV+ jest Jonathan Tropper, odpowiedzialny m.in. za “Banshee” i “Warrior”. 

Adolescence

Adolescence


Czteroodcinkowy serial ze Stevenem Grahamem w roli głównej? Biorą w ciemno! Przypadek miniserii “Douglas is Cancelled” pokazał, że bardzo krótkie produkcje mają ogromny potencjał i podobnie powinno być w tym przypadku. Brytyjczyk gra tu ojca, którego życie z dnia na dzień zostaje wywrócone do góry nogami po tym, gdy jego syn zostaje oskarżony o zabójstwo swojej szkolnej koleżanki.  

Alien: Earth

Uniwersum Obcego powróciło w tym roku za sprawą niezłego filmu Fede Alvareza, a wkrótce doczeka się swoistej kontynuacji, tym razem serialowej, nad którą pracuje nie byle kto. Noah Hawley jest odpowiedzialny za tak znakomite tytuły jak “Legion” czy “Fargo” i jeśli ktokolwiek ma zabrać opowieść o ksenomorfach w nieznane dotąd, a bardziej interesujące niż Ridley Scott w “Prometeuszu”, rejony to ciężko o lepszego kandydata.

Źródło: własne
Dawid Ilnicki Strona autora
Z uwagi na zainteresowanie kinem i jego historią nie ma wiele czasu na grę, a mimo to szuka okazji, by kolejny raz przejść trylogię Mass Effect czy też kilka kolejnych tur w Disciples II. Filmowo-serialowo fan produkcji HBO, science fiction, thrillerów i horrorów.
cropper