Reklama
Agatha Christie - Morderstwo w Orient Expressie

Agatha Christie - Morderstwo w Orient Expressie - recenzja i opinia o grze [PS5]. Pociąg pełen tajemnic

Łukasz Musialik | 18.10.2023, 19:00

Agatha Christie - Morderstwo w Orient Expressie to gra przygodowa oparta na klasycznej powieści kryminalnej. Została wyprodukowana przez studio Microids, znane z innych adaptacji dzieł Agathy Christie, takich jak ABC Murders czy The Mystery of the Blue Train. Czy gra zdołała oddać klimat i napięcie oryginalnej historii? Czy warto wsiąść na pokład legendarnego pociągu i pomóc Herkulesowi Poirotowi rozwikłać zagadkę morderstwa?

Fabuła gry jest oparta na znanej powieści Agathy Christie, która opowiada o morderstwie popełnionym na pokładzie Orient Expressu. Herkules Poirot, słynny detektyw, musi znaleźć sprawcę, zanim pociąg dotrze do stacji. Wśród pasażerów znajdują się różne postacie, z których każda ma swoją historię i motywację. 

Dalsza część tekstu pod wideo

Dialogi są ciekawe i wiarygodne, a zakończenie jest zaskakujące i satysfakcjonujące. Gra wprowadza jednak kilka nowych elementów do oryginalnej historii, które mają ją uatrakcyjnić i urozmaicić. Jednym z nich jest postać Joanny Locke, amerykańskiej uczennicy Poirota, która prowadzi równoległe śledztwo, ale nie od razu. Zmiany te mogą się spodobać lub nie (zwłaszcza fanom oryginału), ale moim zdaniem są dobrze wpasowane w całość i nie psują klimatu gry.

Zaczynamy prawdziwą przygodę w Orient Expressie

Agatha Christie - Morderstwo w Orient Expressie

Wszystko zaczyna się od dotarcia na peron i zakupu biletu na Orient Express. Nieoczekiwanie spotykamy dyrektora, przyjaciel naszego bohatera, który nie stroni od uprzejmości. Jednak zanim przejdziemy na pokład pociągu, dyrektor będzie miał dla nas dwa zadania. To swoisty tutorial, pomagający nam dowiedzieć się więcej o mechanice gry. Pierwszy naszym zadaniem będzie odnalezienie biletu jednego z przyjezdnych. Nie będzie to trudne zadanie (zresztą jak większość), ale rozwiązanie go będzie niezwykle satysfakcjonujące. Podobnie jak logiczne zagadki np. pomoc w rozmieszczeniu ładunków w takich sposób, aby zmieściły się w przedziale. 

Z czasem będzie coraz trudniej, ale nigdy na tyle, abyś zaciął się w jakimś momencie na dłużej niż 10-15 minut. Dlaczego, ponieważ gra oferuje spore uproszczenie w postaci podpowiedzi. W każdej zagadce czy łamigłówce możemy skorzystać z trzech. Po skorzystaniu pojawia się część rozwiązanej zagadki, a można skorzystać zawsze z trzech, przez co rozgrywka staje się już banalnie prosta. Trudno więc jest się pogubić.

Zupełnie inaczej wygląda rozgrywka i zbierania informacji przez naszego bohatera - co jest tu kluczowe. Tutaj ważny jest jego instynkt, czy raczej mapa myśli, w której będziemy mogli skorzystać z podpowiedzi, korzystać z informacji gdzie należy podążać, co należy akurat zrobić, z kim porozmawiać i ile co należy zbadać. Kiedy zbierzemy wszystkie potrzebne nam informacje, np. zwiedzimy miejsce zbrodni i obejrzymy ważne szczegóły, porozmawiamy ze świadkami, zrobimy konfrontację, zbierzemy potrzebne rzeczy, będziemy mogli w mapie myśli rozwiązać zagadkę poprzez połączenie faktów

Łączenie ich odbywa się także w głowie naszego bohatera - mapie myśli. Mamy kilka palet z grafiką, które umieszczamy na dole w odpowiedniej kolejności, czyli w takiej, do której według nas doszło do jakieś sytuacji np. zagubionego biletu itd. Tutaj też możemy skorzystać z podpowiedzi, ale należy pamiętać, że gra nie każde nas za dokonanie złego wyboru. Dokonywać zmian można za każdym razem, aż do momentu rozwiązania zagadki. Jeżeli jesteś spostrzegawczy i czytasz to co mówią postacie (gra posiada jedynie polskie napisy), łącząc fakty, szybko rozwiążesz każdą zagadkę

Grafika nie błyszczy, choć ma swoje momenty

Agatha Christie - Morderstwo w Orient Expressie

Z racji tego, że Morderstwo w Orient Expressie wyszło praktycznie na wszystkie aktualnie wspierane platformy, czyli PC, XO, XSX, Switch PS4 i PS5, ciężko oczekiwać dobrej grafiki. Ja miałem okazję ograć tytuł na PS5 i od razu muszę przyznać, że jest dość średnio. Grafika jest bardzo nierówna, bo są momenty, które mogą się podobać, ale też i będą takie, po których można zwymiotować. Twarze, zwłaszcza postaci drugoplanowych, wyglądają jak nieśmieszny żart, bo wyglądają, jakby były zbudowane przez modelinę. Jakieś emocje widać, ale animacja postaci jest drętwa jak drut. Ujmując to nieco grzeczniej - minusem jest nieco sztywna mimika ust podczas dialogów. 

Przez to, że grafika jest bardzo szczegółowa, działając przynajmniej na PS5 w pełnym 4K, okazuje się być mniej atrakcyjna. To prawdziwy paradoks. Ale jak wspomniałem, niektóre sceny i miejscówki zachwycą nas raz lub dwa razy, aby potem będzie już tylko gorzej. Efekty wizualne, takie jak oświetlenie, cienie czy śnieg, dodają uroku scenerii. Styl artystyczny gry jest wierny epoce, w której rozgrywa się akcja, czyli latach 30. XX wieku. Ubrania, przedmioty i wnętrza pociągu są starannie odwzorowane i tworzą spójną całość. 

A dźwięk gry? Jest ok, ale to nic nadzwyczajnego. Trzeba jednak przyznać, że tworzy odpowiedni nastrój. Muzyka jest dopasowana do sytuacji i klimatu gry, a efekty dźwiękowe są realistyczne i immersyjne. Dubbing jest natomiast wykonany świetnie i pasuje do postaci. Głos Poirota jest charakterystyczny i zgodny z jego osobowością. Jedynym mankamentem jest niezbyt dobra synchronizacja ust z głosem, co często przeszkadza. Niemniej nie usłyszymy tu języka polskiego, ponieważ producent zdecydował się tylko na polskie napisy, co wydaje mi się i tak dobrym rozwiązaniem, słysząc ton i emocje w nagranych przez profesjonalnych aktorów dialogach.

Krótko i na temat

Rozgrywka gry polega głównie na eksplorowaniu lokacji, zbieraniu dowodów, rozmawianiu z podejrzanymi i rozwiązywaniu zagadek. Jest liniowa i prowadzi gracza za rękę przez kolejne etapy śledztwa. Nie ma tu wielu opcji wyboru ani konsekwencji za błędne decyzje. Mechanika gry jest prosta i intuicyjna, a sterowanie jest płynne i responsywne. Poziom trudności nie jest wysoki, a zagadki są raczej logiczne i nie wymagają dużego wysiłku umysłowego

Podsumowując, Agatha Christie - Morderstwo w Orient Expressie to gra, która z pewnością zainteresuje miłośników kryminałów i zagadek. Jest wierna oryginalnej powieści, ale dodaje też kilka nowych elementów, które mogą być ciekawe (dla niektórych zbyt kontrowersyjne). Grafika jest na średnim poziomie, dźwięk ratuje świetny dubbing, a rozgrywka jest prosta i przyjemna. Tytuł ten jest nie jest trudny, ani tym bardziej długi, a niektóre aspekty mogłyby być lepiej dopracowane

Ocena - recenzja gry Agatha Christie - Morderstwo w Orient Expressie

Atuty

  • Ciekawe dialogi i fabuła,
  • Rozbudowane postacie,
  • Polskie napisy,
  • Ciekawa i oryginalna mechanika rozwiązywania spraw - mapa myśli,
  • Powieść od Agathy Christie - czego chciec więcej?

Wady

  • Zagadki i łamigłówki są zbyt proste,
  • Animacja i mimika postaci,
  • Grafika jest w większości pomieszczeń uboga.

Polecam grę tym, którzy nie tylko lubią historie Agathy Christie, a także tym, którzy szukają relaksującej i niewymagającej przygody. 

Łukasz Musialik Strona autora
Pasjonat gier od samego dzieciństwa, kiedy to swoją pierwszą konsolę dostał od rodziców. Od tamtej pory zafascynowany grami i ich światem, ponieważ jako dorosły uważa, że to nie tylko rozrywka, ale także sztuka, która może nas uczyć, inspirować i poruszać emocje. Nieustannie poszerza swoją wiedzę i doświadczenie w dziedzinie gier i konsol, aby móc dostarczać innym jak najbardziej wartościowe treści.
cropper