Dawn of Mana

Dawn of Mana

5,9
18 oceny

Ocena wg platformy:

PS2 5.9

Grałem, moja ocena:

Grałem na:

Grę ukończyłem w (godziny):

Pole nieobowiązkowe

Ocena zapisana

Zmień
Producent:
Square Enix
Wersja językowa:
Brak wsparcia języka polskiego angielska
Gatunek:
Zręcznościowa,   RPG akcji
Śr. czas:
28 godzin
Premiery
Świat:
21.12.2006
Europa:
21.12.2006
Polska:
21.12.2006
Producent:
Square Enix
Wersja językowa:
Brak wsparcia języka polskiego angielska
Gatunek:
Zręcznościowa,   RPG akcji
Śr. czas:
28 godzin
Premiery
Świat:
21.12.2006
Europa:
21.12.2006
Polska:
21.12.2006

Dawn of Mana - opis gry

Dawn of Mana to gra action-adventure z elementami RPG wyprodukowana i wydana przez Square Enix w 2006 roku. Tytuł stanowi czwartą (i dotychczas ostatnią) część popularnej serii Mana/Seiken Densetsu.

Dawn of Mana to gra, którą można nazwać owocem fascynacji Kouichiego Ishiego (twórcy cyklu) możliwościami oferowanymi przez silnik Havok. Seria przeszła w pełne 3D i dzięki systemowi Mono gracz mógł wchodzić w interakcję z niemal wszystkimi obiektami widocznymi na ekranie. Na rozgrywkę wpływało to choćby w ten sposób, że za sprawą różnych przedmiotów można było zaaplikować przeciwnikowi status Panic, niezbędny do rozwijania statystyk (pokonani w ten sposób zostawiają specjalne medale służące do tego celu).

Dalsza część tekstu pod wideo

 

Fabularnie natomiast tytuł jest prequelem opowiadającym o początkach Drzewa Many. Większa część akcji rozgrywa się na kontynencie Fa’Diel, gdzie leży pięć państw. Jedno z nich ma niecne zamiary, które zagrażają światu - chce znaleźć miecz otwierający wrota do krainy zwanej Mavolia, a tak się składa, że przyjaciółka głównego bohatera (na imię mu Keldric) może w tym pomóc. Pomysłodawcą historii jest Masato Kato (scenarzysta m.in. Chrono Trigger i Chrono Cross), a scenarzystą jego mniej znany kolega Ryo Akagi. 

 

Mimo ciekawych zamierzeń i koncepcji gra spotkała się z druzgocącą krytyką. Scenariusz pozostawiał do życzenia, lokacje były nierzadko pustawe i nudne, kamera nie działa najlepiej, niektóre decyzje twórców budziły wątpliwości (np. konieczność nabijania statystyk od nowa przy okazji każdego chaptera; tych jest osiem), ale przede wszystkim za największy grzech Square Enix uznano rozwodnienie elementów RPG. Na dobrą sprawę obroniła się tylko muzyka duetu Kenji Ito-Tsuyoshi Sekito oraz ładna grafika.   

 

Dawn of Mana była częścią kompilacji zwanej The World of Mana, na którą złożyło się jeszcze kilka tytułów. Niestety, przedsięwzięcie uchodzi powszechnie za niewypał, po którym Kouichi Ishi odszedł ze Square Enix.

Wideo - Dawn of Mana

Komentarze (4)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper