Paper Mario - opis gry
Paper Mario to gra RPG z elementami zręcznościowymi wyprodukowana przez studio Intelligent Systems i wydana przez Nintendo na konsoli Nintendo 64. Był to drugi role-play z hydraulikiem w roli głównej jeśli liczyć SNES-owe Super Mario RPG. Cechą szczególną tytułu był styl graficzny, w którym postacie i obiekty były płaskie, sprawiając wrażenie, jakby wykonano je z papieru.
Akcja Paper Mario toczy się oczywiście w Mushroom Kingdom. Bowser wykradł magiczną różdżkę ze Star Haven, co stało się zarzewiem wszelkich możliwych kłopotów - księżniczka Peach zostaje porwana, a jej zamek przyłączono do fortecy antagonisty. Mario wraz z przyjaciółmi musi stawić czoło zagrożeniu i znaleźć siedem tzw. Star Spirits.
Gameplay łączy elementy prostej gry RPG z rozwiązaniami charakterystycznymi dla platformówek z serii Super Mario. Przez większą część czasu sterujemy tytułowym bohaterem, który potrafi skakać i używać młota do radzenia sobie z przeszkodami. Świat, po którym się poruszamy, na początku nie jest duży, ale z czasem dostajemy się do nowych miejsc dzięki unikalnym umiejętnościom naszych towarzyszy.
Podczas eksploracji towarzyszyć nam może tylko jeden kompan, choć możemy się pomiędzy nimi swobodnie przełączać. Pomocnicy biorą także udział w walkach, lecz nie posiadają HP - obrażenia im zadane mogą powodować co najwyżej paraliż.
Walki przypominają standardowego jRPG-a i odbywają się w systemie turowym. Różnica polega na tym, że tutaj możemy wpływać na siłę ataków poprzez wklepanie odpowiedniej kombinacji przycisków. Do dyspozycji mamy również specjalne zdolności, do których odpalenia potrzebujemy punktów FP (Flower Points). Mario po wygranych pojedynkach zdobywa doświadczenie rozwijające jego umiejętności. Jego towarzysze także rosną siłę, ale do tego potrzebują specjalnych upgrade’ów znajdowanych podczas eksploracji Mushroom Kingdom.
Istotną rolę w grze odgrywa -- jak w wielu eRPeGach -- interakcja z mieszkańcami świata. Nierzadko sypią oni np. wskazówkami odnośnie tego, co robić w dalszej kolejności. W Paper Mario nie brakuje również sklepów, w których można zakupić różne użyteczne przedmioty. Mario wprawdzie nie nakłada na siebie ton żelastwa, ale może używać znaczków wpływających w różny sposób na jego zdolności.
Komentarze (10)
SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych