Qualcomm szykuje dużą ofensywę – firma zatrudniła właśnie głównego architekta od Intel Xeon

Technologie
573V
Qualcomm Snapdragon 8 gen 1
Maciej Zabłocki | 14.01, 15:36

Qualcomm podejmuje poważne kroki na rynku procesorów serwerowych – amerykański producent z San Diego właśnie zatrudnił byłego głównego architekta procesorów Intel Xeon, co może wyraźnie zaostrzyć konkurencję z gigantami oferującymi rozwiązania x86.

Po sukcesie procesorów mobilnych Snapdragon X Elite, Qualcomm celuje teraz w segment CPU dla centrów danych. Według najnowszych informacji, firma skupi się na procesorach serwerowych opartych na architekturze ARM, a kluczową rolę w projekcie odegra Sailesh Kottapalli – były główny architekt procesorów Intel Xeon, który objął stanowisko Senior Vice President w Qualcomm. Jego doświadczenie w projektowaniu procesorów serwerowych klasy HPC (High Performance Computing) może okazać się kluczowe dla sukcesu tego przedsięwzięcia.

Dalsza część tekstu pod wideo

Qualcomm dodatkowo potwierdza swoje plany poprzez ogłoszenia o pracę. W jednej z ofert firma poszukuje „architekta ds. bezpieczeństwa serwerowego SoC”, co jasno wskazuje na działania skoncentrowane na rynku centrów danych. Qualcomm zapowiada rozwój referencyjnych platform opartych na Snapdragon SoC, obejmujących pełen ekosystem sprzętu i oprogramowania: od projektów referencyjnych i przewodników użytkownika po zestawy SDK.

Snapdragon Quallcomm procesory serwerowe
resize icon

Serwerowe procesory Qualcomm mają wykorzystywać zaawansowane rdzenie Nuvia, które firma przejęła w ramach inwestycji w rozwój architektury ARM dla zastosowań serwerowych. Plany wdrożenia tych rozwiązań wyprzedzają nawet linię konsumencką, taką jak Snapdragon X Elite. Qualcomm nie jest jedyną firmą oferującą rozwiązania ARM dla centrów danych – konkurencja obejmuje m.in. procesory Amazon Graviton oraz jednostki od Ampere Computing. Jednak te rozwiązania nie zdobyły jeszcze masowej popularności.

Warto przypomnieć, że Qualcomm próbował już swoich sił w segmencie serwerowych CPU, prezentując serię Centriq w 2016 roku. Pomimo dużego zainteresowania rynkowego, projekt nie spełnił oczekiwań z powodu ograniczonego wsparcia oprogramowania i dominacji rozwiązań x86 od AMD i Intela. Firma ma przed sobą trudne zadanie – by zdobyć rynek, musi zaoferować nie tylko wydajny sprzęt, ale również odpowiednie wsparcie programowe oraz ekosystem, który przyciągnie klientów poszukujących alternatyw dla tradycyjnych procesorów x86. Jednak zatrudnienie ekspertów takich jak Kottapalli sugeruje, że Qualcomm poważnie podchodzi do swojej nowej strategii i ma zamiar konkurować z najlepszymi.

Źródło: WCCFTech

Komentarze (1)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper