FIFA 19 – Droga do sławy: opis kariery, porady, możliwości
FIFA 19 kontynuuje wątek Alexa Huntera. Piłkarza poznaliśmy już w FIFA 17, ale najnowsza odsłona jest ostatnią historią młodego, angielskiego piłkarza. Twórcy od początku nie pozwolili nam wybierać bohatera, ponieważ zdecydowali się przedstawić losy jednej postaci w trzech kolejnych produkcjach.
Cała opowieść jest prowadzona w sposób zbliżony do tej z ostatnich części. Ponownie mamy ostatniej uczestniczyć w treningach, oglądamy przerywniki filmowe, podejmujemy wybory, a na deser mamy okazję rozegrać serię spotkań.
Największą innowacją w trzeciej Drodze do sławy jest możliwość wcielenia się w dwie dodatkowe postacie – Danny Williams oraz Kim Hunter posiadają teraz znacznie ważniejszą rolę w całej opowieści, ponieważ podczas rozgrywki możemy przełączać się pomiędzy trzema liniami fabularnymi. Twórcy jednocześnie przedstawiają rekomendację – kim najlepiej grać w danym momencie i jest to naprawdę dobry sposób na odpowiednie poznanie historii.
EA Sports pozwala wczytać stan rozgrywki z poprzednich odsłon – nie jest to w żaden sposób wymagane, jednak decydując się na ten ruch, bohaterowie otrzymają odrobinę lepsze statystyki, a jednocześnie nie będziesz mógł wybrać pierwszych drużyn – Hunter wybiera Atlético Madryt, Bayern Monachium lub Paris Saint-Germain F.C., a Danny może wybrać jeden z klubów Premier League. Rozpoczynając historię od początku zobaczysz również skromne streszczenie opowieści z FIFA 17 i FIFA 18, ale trudno tutaj mówić o wyjątkowo dobrze przedstawionej historii.
Jak decyzje wpływają na losy historii?
Wszystkie trzy kampanie z FIFA 19 są przedstawione w formie przerywników filmowych, w których gracz ma okazję wybrać jedną z dwóch lub jedną z trzech decyzji. Mechanika pojawiła się już w poprzednich odsłonach, ale twórcy ponownie podkręcili system i decyzje mają teraz większy wpływ na relację z fanami, trenerem, czy też innymi piłkarzami. Podczas dyskusji decydujemy o charakterze bohatera przez wybranie porywczej, wyważonej lub spokojnej wypowiedzi.
Porywczy:
- Lepsza relacja z fanami
- Gorsza relacja z menadżerem
Wyważony:
- Neutralna sytuacja z fanami
- Neutralna sytuacja z menadżerem
Spokojny:
- Gorsza relacja z fanami
- Lepsza relacja z menadżerem
W trakcie opowieści pojawiają się również „kluczowe decyzje”, które mają większy wpływ na przygody, ale za każdym razem taka sytuacja jest odnotowana – nad możliwymi opcjami wyboru pojawia się adnotacja.
Czy warto strać się podczas treningów?
Alex Hunter, Danny Williams oraz Kim Hunter podczas swoich karier biorą udział w wielu treningach. W trakcie rozgrywki mamy okazję wziąć udział w licznych mini-grach i warto od samego początku wypełniać każde zadanie – jest to ważne, ponieważ postacie w taki sposób rozwijają swoje zdolności. Treningi można powtórzyć maksymalnie trzy razy, więc czasami warto spróbować ponownie wykonać ćwiczenie, by mieć pewność, że Alex, Danny oraz Kim w odpowiedni sposób rozwiną swoje umiejętności.
W FIFA 19 często rozgrywamy wewnętrzny mecz, który ma istotny wpływ na relację z trenerem oraz pozwala rozpocząć spotkanie w pierwszej jedenastce. Ciekawym dodatkiem jest również rozgrywka trzech na trzech na małe bramki – jest to wymagający trening, w którym podstawą jest szybka gra: nie czekaj, podawaj, szukaj okazji na wyciągnięcie jednego lub nawet dwóch przeciwników, blokuj strzały i strzelaj z daleka.
Trening w FIFA 19 szybko przynosi efekty. Po chwili dostrzeżesz różnice w przyjmowaniu piłki, podaniach, czy strzale – jest to ważne w przypadku każdej postaci, ponieważ bohaterowie posiadają indywidualne statystyki.
Jak grać – Hunter, zespół, mentor, ze znajomym?
EA Sports pozwala wybrać jeden z kilku trybów rozgrywania spotkań. Ponownie gracz otrzymuje możliwość kontrolowania wyłącznie Huntera (wtedy SI wciela się w resztę drużyny, a my przykładowo prosimy o podanie), rozegrania meczu całym zespołem, a nawet możemy skupić się na Alexie i mentorze (gramy dwoma zawodnikami) lub możemy zaprosić do rozgrywki znajomych. Najłatwiejszą opcją jest podchodzenie do meczu całą jedenastką – w takiej sytuacji dokładnie kontrolujemy przebieg pojedynku i planować każdą akcję pod własne dyktando.
Mentorzy – jaką grupę wybrać?
Świetnym urozmaiceniem Drogi do sławy są mentorzy. Alex po dołączeniu do Realu Madryt ma okazję wybrać jedną z dwóch grup – formacja Antona skupia się na ataku oraz kontrolowaniu piłki, a zespół Joe zajmuje się sprawnością fizyczną i taktyczną świadomością. Ma to spory wpływ na rozgrywkę oraz rozwój bohatera, ponieważ decyzja odgrywa kluczową rolę w treningu.
Grupa Antona pozwala rozwinąć: podania, kontrolę nad piłką, strzały z daleka, oznaczanie i wykończenie. W jego składzie znajdują się:
- Luka Modrić
- Marcelo
- Toni Kroos
- Raphael Varane
- Isco
Grupa Joe pozwala rozwinąć: wślizgi, przegląd pola, siłę strzału, siłę, prędkość sprintów. W jego składzie znajdują się:
- Sergio Ramos
- Marco Asensio
- Gareth Bale
- Casemiro
- Dani Carvajal
Wybór ma znaczenie na wielu płaszczyznach, ponieważ w trakcie meczu gracz musi współpracować z mentorem – dobra relacja z zawodnikiem otwiera nowe możliwości na treningach, a dodatkowo pozwala szybciej rozwinąć umiejętności Huntera. Twórcy pozwalają nam zdecydować, z kim dokładnie będziemy pracować, ponieważ każdy piłkarz skupia się na innych statystykach – przykładowo Marcelo skupia się na kontrolowaniu piłki, Kroos na długich podaniach, a Isco jest specjalistą od wykończenia.