World of Tanks - pierwsze uruchomienie gry
Po dziewiczym uruchomieniu gry i przeczytaniu informacji powitalnej od deweloperów Waszym oczom ukaże się komunikat o możliwości rozegrania samouczka, którego zaliczenie SOLENNIE ZALECAMY. Dlaczego? Wspomina samouczek, zwany w grze Unitarką, to zestaw misji, które nauczą Was podstaw mechanik panujących w World of Tanks.
Misje same w sobie nie są wymagające, zaś wszystkie informacje okraszone są czytelnymi podpowiedziami zarówno w postaci infografik, jak i komend głosowych. Samouczek składa się z kilku misji. Pierwsze z nich są lekcjami na temat poruszania się Waszym pojazdem oraz zadawania obrażeń. Po ich zaliczeniu będziecie mogli przystąpić do zadań związanych z badaniami i ulepszaniem posiadanych czołgów oraz kupowania nowych do swojego garażu. Na koniec zostaniemy rzuceni do walki z botami w symulowanym meczu. Po wygranej zostaniemy nagrodzeni skromną sumą złota i kredytów!
Oczywiście, jak wspomnieliśmy, Unitarka jest wyłącznie podstawowym szkoleniem, które pozwoli Wam zaznajomić się z grą. Wszelkiego rodzaju dodatkowe taktyki czy porady będziecie musieli poznać już w boju albo ze źródeł zewnętrznych, o których powiemy na końcu. Jednak zanim to, przejdźmy do naszego mitycznego garażu…
Garaż jest ekranem, który będziecie oglądać tak samo często, jak mapy bitewne. To właśnie tutaj zarządzacie swoją flotą oraz zasobami. Jest to swoiste centrum dowodzenia, dlatego ważnym jest, by mieć dobre rozeznanie w jego układzie.
Najważniejszym miejscem w naszym garażu jest ekran z wybraną przez Was maszyną (1). Po prawej stronie ekranu znajdują się dokładne statystyki czołgu z uwzględnieniem wszystkich bonusów i zamontowanego sprzętu (2), zaś po lewej możecie zobaczyć przypisaną do wspomnianej maszyny załogę (3). Tuż pod modelem czołgu możecie dostrzec szereg okienek (4), które reprezentują odpowiednio zamontowane moduły, dobrany sprzęt dodatkowy, podział amunicji oraz materiały eksploatacyjne, jakie będą użyte w kolejnej bitwie. Zaraz pod tym obszarem możecie zobaczyć spis dostępnych w Waszym garażu jednostek, w grze nazwany potocznie karuzelą (5). Po lewej stronie karuzeli znajdziecie dodatkowo szereg przycisków odpowiadających za filtry oraz kilka pomniejszych okienek, jak czat czy notyfikacje w grze.
Zerknijmy na górną część ekranu, gdzie znajduje się jeden duży pasek interfejsu. Prym wiedzie tutaj oczywiście wielki guzik „BITWA!” (6), który pozwoli Wam rozpocząć mecz danym pojazdem. Po jego prawej stronie możecie wybrać tryb, w jakim chcecie grać (wliczając w to różne rozgrywki sezonowe). Przycisk po lewej służy do utworzenia plutonu, np. ze znajomymi (maksymalnie do 3 osób). Poniżej możecie znaleźć wszelkie opcje związane z ekonomią gry (7). Są to odpowiednio:
- Garaż - przycisk służący do powrotu do domyślnego widoku garażu.
- Sklep - tutaj możecie zakupić sprzęt i czołgi.
- Misje - w tym miejscu możecie zorientować się, jakie zadania są aktualnie aktywne.
- Kampania - okno pokazujące Wasze postępy w specjalnych misjach.
- Przebieg służby - w tym miejscu możecie zobaczyć Wasze statystyki.
- Badania - miejsce, w którym możecie rozwijać i odblokowywać kolejne czołgi.
- Koszary - tutaj znajdziecie wszystkich swoich załogantów.
- Twierdza - okno pokazujące na jakim etapie rozwoju jest Wasza baza klanowa.
Skrajnie po lewej mamy przycisk menu (8). W tym miejscu możecie ustawiać wszelkie opcje związane z grą. Zaraz obok znajduje się okienko z Waszym nickiem oraz klanem. Tutaj też możecie użyć tak zwanych rezerw osobistych, które dają Wam określony bonusy przez pewien czas. Kolejne dwa segmenty to przyciski związane z opcjami płatnymi (9).
Skrajnie po prawej możecie znaleźć okienka prezentujące Waszą ekonomię (10). Patrząc od lewego, są to:
- Liczba dostępnych obligacji - specjalna waluta, którą możecie zdobyć podczas bitew.
- Liczba dostępnego złota - waluta premium, którą jednak można nabyć tylko i wyłącznie za gotówkę.
- Liczba dostępnych kredytów - kredyty to podstawowa waluta w grze, którą zdobywacie przez uczestnictwo w bitwach. Ich przyrost jest zależny od Waszej gry. Za kredyty możecie kupić wszystko, co jest ogólnodostępne, np. czołgi.
- Liczba wolnego doświadczenia - w WoT dostępne są dwa rodzaje doświadczenia – te, które zdobywacie na danym pojeździe oraz wolne doświadczenie. To drugie jest obliczane na podstawie zdobytego zwykłego doświadczenia. Jest ono kumulowane w Waszym garażu i możliwe do wykorzystania później, np. by szybciej odblokować jakąś maszynę.
No dobrze, mamy omówiony garaż, ale teraz zapewne nurtuje Was pytanie – od jakiej maszyny zacząć? Wbrew pozorom sprawa nie jest taka prosta.