Lenovo Legion_laptop

Lenovo Legion - historia marki, która odświeżyła świat akcesoriów i sprzętów dla graczy

Maciej Zabłocki | 22.02.2022, 11:58

Chociaż Lenovo istnieje na rynku od ponad 30 lat, to w tym artykule skoncentrujemy się na stosunkowo młodej marce zwanej Legion. To właśnie dzięki niej możecie dzisiaj kupić atrakcyjnie wyposażone laptopy, monitory, słuchawki czy peryferia gamingowe. Lenovo od kilku lat dostarcza na rynek produkty charakteryzujące się wysoką jakością w przystępnej cenie. Od samego początku istnienia Lenovo Legion firma zaskakuje kolejnymi pomysłami.

Materiał powstał przy współpracy z firmą Lenovo. 

Dalsza część tekstu pod wideo

Marka Legion przeznaczona jest przede wszystkim dla graczy. Pierwszy raz dotarła do świadomości konsumentów jeszcze w 2016 roku, a pierwsze produkty z tej linii przedstawiono podczas targów CES w 2017 roku. To właśnie wtedy zaprezentowano dwa nietuzinkowe laptopy - Y520 i Y720. Wyposażone zostały w procesory z serii i5 lub nawet i7-7700HQ, karty graficzne z rodziny NVIDIA GeForce GTX i do 16 GB pamięci RAM. W czerwcu 2017 roku do rodziny dołączył model Y920, który miał w środku topowe CPU - i7-7820HK i układ NVIDIA GeForce GTX 1070. Komputery przenośnie miały wtedy delikatnie nakreślony, gamingowy design (z czerwonym logotypem), wykończony ostrymi liniami i podświetlaną na czerwono (lub wielokolorowo), pełnowymiarową klawiaturą. Ceny w dniu premiery na półkach sklepowych kształtowały się na poziomie ~850$ za podstawowe konfiguracje, co w przeliczeniu wynosiło ok. 3500 zł na polskim rynku. To był bardzo stanowczy sygnał, że Lenovo zamierza poważnie podejść do rywalizacji na tym rynku, a modele z serii Y5, Y7 i Y9 stanowiły piękny początek całej historii. 

Lenovo Legion to marka, która dzisiaj rozpoznawalna jest na całym świecie

Jeszcze w 2016 roku, gdy na rynku laptopów gamingowych dominowały układy graficzne z rodziny NVIDIA GTX 9X0, najszybszy z nich - 980M nie zawsze potrafił uruchomić najnowsze produkcje w rozdzielczości 1080p i stałych 60 klatkach na sekundę. Wtedy jeszcze urządzenia przenośne nie potrafiły sprostać wymaganiom największych hitów, bardzo wyraźnie przegrywając z komputerami stacjonarnymi. Sytuacja zaczęła się dynamicznie zmieniać w momencie debiutu mobilnych kart z rodziny Pascal, czyli układów NVIDIA GTX 10x0. Już wtedy GTX 1060 potrafił dorównać, a czasem przegonić GTX 980M. Wyższy model, czyli 1070 generował średnio 25-30 klatek więcej, a mobilny GTX 1080 był grubo ponad dwukrotnie szybszy. To oznaczało, że tam, gdzie stara generacja osiągała ok. 50 klatek, najnowszy 1080M potrafił wyświetlić nawet 110-115. Jak sami widzicie, dla miłośników laptopów była to prawdziwa przepaść, więc Lenovo zadebiutowało z Legionem w najlepszym z możliwych momentów. 

Lenovo Legion - produkty_1

Modele Y520 oraz Y720 to duchowi następcy popularnych wówczas IdeaPadów Y700. Legiony od samego początku miały dostarczać jakość z bardzo wysokiej półki, dlatego Lenovo popracowało nad jakością matryc stosowanych w swoich komputerach, a do tego poprawiło układ chłodzenia. Dużą zmianą była też w pełni podświetlana klawiatura z dodatkiem sekcji numerycznej. Warto wiedzieć, że w tamtych czasach w ramach personalizowanej konfiguracji mogliście wybrać nawet matrycę 4K w modelach Y720 lub Y920. Przez kolejne miesiące, Lenovo sukcesywnie rozwijało swoją markę, dostarczając na rynek laptopy o znacznie większej mocy i potężniejszych konfiguracjach. Pierwszym urządzeniem z charakterystyczną, trójramienną gwiazdą w logotypie testowaliśmy na łamach PPE jeszcze we wrześniu 2019 roku. Był to model Legion Y540, który otrzymał w pełni zasłużone 8/10. Lenovo po blisko dwóch latach obecności na rynku nie ustępowało w swoich staraniach o jak największą liczbę klientów. 

Lenovo Legion - produkty_2

W 2018 roku wystartowała polska edycja oficjalnego bloga Lenovo Gaming, sygnowanego marką Legion, na której znajdziecie ciekawostki, porady, wskazówki i recenzje dotyczące najnowszych gier czy rozwiązań technologicznych wśród laptopów, kart graficznych i procesorów stosowanych w urządzeniach producenta. Chociaż początkowo Lenovo skoncentrowało swoje wysiłki na laptopach, to po pewnym czasie konieczne było rozszerzenie i przeprojektowanie dostępnej oferty. Rozpoczęto przygotowania do wdrożenia monitorów gamingowych z wysoką częstotliwością odświeżania, a także słuchawek, akcesoriów i ostatecznie - smartfonów. Najnowszy model telefonu - Y90 (lub Lenovo Legion Phone 3) zgodnie z pierwszymi testami, charakteryzuje się kosmiczną wydajnością wspieraną przez oszałamiające 22 GB pamięci RAM. Dzięki zastosowaniu w środku najnowszego procesora Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 i bardzo wydajnego układu chłodzenia, smartfon przebija barierę 1,1 mln punktów w benchmarku AnTuTu. To tylko przykład, w jaki sposób Lenovo podchodzi do swojej marki Legion. Ma być wydajnie, bezkompromisowo i przystępnie cenowo. 

Bogata oferta produktów to klucz do sukcesu, ale liczy się też jakość wykonania

Po upływie blisko 5 lat od momentu prezentacji pierwszego laptopa, dzisiaj możemy znaleźć w sklepach niesamowite konstrukcje. Zaczynając od sprzętów stacjonarnych, w bogatej ofercie Legion znajdują się jednostki z linii Cube, Tower i Y, z czego ta ostatnia, dość tradycyjnie, charakteryzuje się najwyższą wydajnością. Ponadto do sklepów trafiły peryferia - klawiatura Legion K500 i mysz M500, a także monitory z 240 Hz częstotliwością odświeżania, a nawet przekątną wynoszącą 44" i rozdzielczością 3840x1200p. Podstawowym produktem oferowanym w ramach tej marki są jednak, niezmiennie, laptopy. To właśnie te urządzenia najczęściej trafiały do naszej redakcji i za każdym razem pozytywnie ocenialiśmy ich jakość wykonania czy współczynnik ceny do wydajności. Lenovo nie ustępuje w dążeniu do doskonałości i w maju zeszłego roku pisaliśmy o znaczących ulepszeniach w budowie chłodzenia, które przyczyniły się do obniżenia głośności i temperatur. W testach najnowszych jednostek wskazaliśmy, że działania inżynierów nie poszły na marne. 

Lenovo Legion 7

Dzisiaj jednym tchem wymienia się markę Legion w gronie najciekawszych firm sprzętowych na Polskim rynku. Po blisko dwóch latach obecności, produkty submarki Lenovo przeszły znaczne odświeżenie i przeprojektowanie wyglądu, którego fragmenty pozostały do dzisiaj. Najbardziej znaczącą zmianą była ewidentnie wystająca, tylna część obudowy, wspomagająca układ chłodzenia. Doszło także dodatkowe podświetlenie RGB, a firma w najnowszych i najszybszych wersjach swoich sprzętów postanowiła wykorzystać inne proporcje matrycy - 16:10, które rozszerzają wyświetlany obraz na górze i na dole. Tym samym docelowa rozdzielczość w testowanym niedawno na naszych łamach modelu Lenovo Legion 7 wynosi 2560x1600p. Trzeba przyznać, że decyzja dotycząca zmiany designu wyszła Legionowi na dobre. Sprzęty tej firmy przestały być dwukolorowe, a marka ujednoliciła swoją ofertę produktową. Przeprojektowano także logotyp, który przedstawia teraz po prostu "Legion", nie informując już w żadnym wypadku, że należy do Lenovo. Laptopy tej marki charakteryzują się także najwyższym TGP dla kart graficznych na rynku, a także świetnym wsparciem gwarancyjnym w ramach usługi "Premium Care". To pokazuje tylko, że Lenovo bardzo poważnie podchodzi do swojego dziecka i chce zauważalnie zawojować rynek gamingowy. Świadczą o tym choćby regularne kooperacje z różnymi zespołami e-sportowymi. 

Lenovo Legion - monitor

Tegoroczna oferta produktowa zaprezentowana podczas targów CES 2022 brzmi bardzo zachęcająco. Legion pokazał laptopy z linii 5 Pro, które wyposażono w szybkie, 240-Hz matryce z rozdzielczością 2960x1600p i proporcjami 16:10. Ich opóźnienia wynoszą tylko 3 ms, pokrycie palety barw sRGB sięga 100%, a jasność dobija do 500 nitów. Do środka trafią najnowsze procesory od AMD z serii Ryzen 9 6900x czy Intela 12. generacji i karty graficzne z serii NVIDIA RTX 30x0, w tym nawet popularny, mobilny układ RTX 3070 Ti. Będą to także jedne z pierwszych laptopów wyposażonych w kości pamięci DDR5 o prędkościach dochodzących do 4800 MHz. Nie brakuje też nieco mniej wydajnych sprzętów, czyli Legionów z serii 5, wyposażonych w matryce o rozdzielczości 2560x1440, proporcjach 16:9 i kartach graficznych RTX 3070 Ti lub 3060. Legion gwarantuje, że znowu udoskonalono układ chłodzenia, wymieniając wentylatory, co ma zagwarantować do 40% wyższą wydajność w odprowadzaniu ciepła. Obudowy wykonano z lekkiego i wytrzymałego stopu magnezu oraz odchudzono o 15%. Nie zabrakło także nowych modeli gamingowych monitorów - Legion Y25-30 jest jednym z nich. Jak sami widzicie, marka Legion ma się bardzo dobrze, a jej krótka historia dostarczyła nam wiele ciekawych i atrakcyjnie wycenionych urządzeń. Oby w przyszłości nic się nie zmieniło! 

Źródło: Opracowanie własne
Maciej Zabłocki Strona autora
Swoją przygodę z recenzowaniem gier rozpoczął w 2005 roku. Z wykształcenia dziennikarz, ale zawodowo pracujący też w marketingu. Na PPE odpowiada głównie za testy sprzętów i dział tech. Gatunkowo uwielbia RPG, strategie i wyścigi. Uzależniony od codziennego czytania newsów i oglądania konferencji.
cropper