Najnowsze laptopy z rodziny Lenovo Legion wykorzystują technologie od NVIDIA i GPU z serii GeForce RTX 40
Najnowsze laptopy z rodziny Lenovo Legion wyposażone są w szereg najnowszych technologii od NVIDIA. Każdy z takich sprzętów wykorzystuje karty graficzne z rodziny GeForce RTX 40 oparte na architekturze Ada Lovelace, a także wspiera techniki NVIDIA DLSS oraz śledzenie promieni. Dzięki rozbudowanym układom chłodzenia i zwiększonemu TGP układów graficznych, nowe propozycje od Lenovo Legion sprostają nawet najbardziej wymagającym grom komputerowym.
Tekst powstał we współpracy z firmą Lenovo.
Mieliśmy okazję zobaczyć najnowsze urządzenia od Lenovo w Katowicach, podczas trwania targów Intel Extreme Masters. To urządzenia naszpikowane najnowocześniejszymi rozwiązaniami technologicznymi w zakresie nie tylko doboru komponentów, ale także rozwiązań dotyczących układów chłodzenia czy wsparcia sztucznej inteligencji. Inżynierowie z Lenovo opracowali specjalny chipset pozwalający, dzięki AI, na umiejętne zarządzanie dostępnymi zasobami i właściwe ich rozdysponowanie w zależności od zapotrzebowania. Przejdźmy jednak do szczegółów technicznych wybranych jednostek i przyjrzyjmy się nieco bliżej każdej z wykorzystanych technologii.
Lenovo Legion z serii Pro 7i to najpotężniejsze, przenośne laptopy gamingowe na rynku
Lenovo Legion Pro 7i oraz Pro 7 to najpotężniejsze, 16", które lada moment będą dostępne na półkach sklepowych. . Wyposażono je w najnowsze mobilne układy graficzne z rodziny GeForce RTX 40 (tj.: RTX 4090, 4080 i 4070 Ti) oparte na architekturze Ada Lovelace, wspierającej najnowszą technikę NVIDIA DLSS 3, a także procesory Intel Core 13. generacji lub jednostki AMD Ryzen 7000. Karty graficzne zaprojektowano z myślą o zagwarantowaniu wystarczającej wydajności zarówno do gamingu, jak i do pracy twórczej. Pierwsze skrzypce odgrywa tu wydajność obliczeniowa, ale to nie koniec nowości. Architekturę Ada Lovelace wyposażono w czwartą generację rdzeni Tensor odpowiadających za obliczenia wykorzystujące sztuczną inteligencję i między innymi za funkcjonowanie techniki NVIDIA DLSS. Do tego w ramach nowych układów zastosowano trzecią generację rdzeni RT oferujących dwukrotnie wyższą przepustowość od poprzedników, gwarantując zauważalny wzrost wydajności przy zastosowaniu ray-tracingu, czyli śledzenia promieni. To jednak nie koniec, bo GeForce RTX z serii 40 wprowadza jeszcze jedną, niezwykle istotną nowość. Wsparcie dla techniki DLSS 3. Czym różni się względem poprzednika?
Żeby rewolucyjna metoda bazująca na sztucznej inteligencji, czyli Deep Learning Super Sampling w ogóle zadziałała, potrzebne jest wsparcie rdzeni Tensor zawartych w układach GeForce z rodziny RTX. Wcześniej jednak (w przypadku DLSS 1 i 2) wykorzystywano wyłącznie zwiększenie ilości widocznych na ekranie pikseli (w formie skalowania obrazu), które sztuczna inteligencja potrafiła obrobić w taki sposób, by gracz mógł cieszyć się większą liczbą klatek bez zauważalnej utraty jakości. Tym razem, przy DLSS 3, generowana jest dodatkowa klatka obrazu. Stało się to możliwe dzięki kontrolowanej przez AI sieci tzw. Frame Generation opartej na specjalnym akceleratorze przepływu optycznego (OFA) znajdującego się wyłącznie na kartach graficznych z rodziny GeForce RTX 40. To pozwala uzyskać wzrost wydajności nawet na poziomie przekraczającym 400% (w zależności od wybranej gry). NVIDIA, za sprawą tej techniki, pozwala graczom na płynną i komfortową zabawę w najwyższych rozdzielczościach z wykorzystaniem śledzenia promieni bez utraty jakości wyświetlanego obrazu. Co więcej, wraz z DLSS 3 otrzymujemy technikę NVIDIA Reflex dzięki czemu gra jest bardziej responsywna, zmniejszając opóźnienia.
Laptopy z serii Lenovo Legion, bazując na mobilnych układach z rodziny GeForce RTX 40, także wspierają ray-tracing i technikę NVIDIA DLSS 3, zauważalnie zwiększając swoją wydajność i możliwości obliczeniowe. To jednak nie wszystko. Żeby spektakularne rezultaty były możliwe, konstruktorzy Lenovo Legion wprowadzili szereg istotnych zmian w samej konstrukcji laptopów. Jednostki z serii Pro 7 i Pro 7i wyposażone w najmocniejsze układy graficzne otrzymały rozbudowany i zmodyfikowany system chłodzenia nowej generacji zwany Coldfront 5.0 z wyjątkowo szeroką komorą parową obejmującą zarówno procesor jak i kartę graficzną. Układy odprowadzają ciepło do radiatorów za pomocą ciekłego metalu. Modyfikacje dotknęły także wentylatorów (z lepszymi i wydajniejszymi łopatkami), a także wylotów powietrza (które są teraz zauważalnie większe). Wszystkie te działania pozwoliły na zwiększenie maksymalnego TGP (czyli wydajności w odprowadzaniu ciepła) do zawrotnych 235W sprawiając tym samym, że najnowsze laptopy Lenovo Legion dysponują najmocniejszymi mobilnymi kartami graficznymi na świecie.
Technika NVIDIA DLSS 3 dostępna jest w ponad 30 grach i liczba ta stale się zwiększa. Już teraz można ją uruchomić w Cyberpunk 2077, Wiedźminie 3 , Hogwarts Legacy czy Dying Light 2. Z dobrodziejstw tego rozwiązania korzystają również Spider-Man Remastered i Miles Morales, gwarantując wzrost wydajności na poziomie kilkuset procent bez wyraźnego spadku ostrości wyświetlanego obrazu. Poniżej prezentujemy film przedstawiający przykładowe zastosowanie technologii DLSS 3 w grze Cyberpunk 2077 z wykorzystaniem układów graficznych z rodziny GeForce RTX 40.
Inżynierowie Lenovo Legion, chcąc zadbać o właściwe wykorzystanie dostępnych możliwości, opracowali także specjalny, dedykowany chipset bazujący na sztucznej inteligencji. Za pomocą AI potrafi on samodzielnie podjąć decyzję, czy większe znaczenie ma w danej sytuacji procesor czy karta graficzna i przekierować priorytet na wybraną jednostkę. To pozwala zmaksymalizować liczbę klatek w grach. Oczywiście, najnowsze laptopy z rodziny Lenovo Legion wyposażono też w 240 Hz matryce PureSight Gaming Display ze wsparciem dla rozdzielczości 2560x1600p w formacie 16:10. Sprzęty zawierają także pełnowymiarowe, podświetlane klawiatury z niskim skokiem oraz akumulatory o pojemności 99,99 Wh. Taka wielkość baterii gwarantuje kilka godzin nieprzerwanej pracy, a szybka ładowarka w zestawie uzupełni niedobór energii od 1 do 80% w ok. 30 minut.
Lenovo Legion z serii Pro 5i oraz Pro 5 to urządzenia przeznaczone do pracy i do zabawy
Duże modyfikacje i zmiany dotknęły także nieco tańszych przedstawicieli rodziny Lenovo Legion, czyli modele Pro 5i oraz Pro 5. Tutaj również rozbudowano układy chłodzenia (wykorzystując technologię Coldfront 5.0), zwiększając komorę parową i modyfikując łopatki wentylatorów. Ponadto wymieniono i powiększono rurki cieplne (z ang.: tzw. heat-pipe'y) gwarantując tym samym więcej odprowadzanego ciepła w tym samym momencie. Udało się tym samym uzyskać wzrost TGP do poziomu aż 200W, co jest niespotykane w tym przedziale cenowym. Laptopy z serii Pro 5i oraz Pro 5 bazują na kartach graficznych z rodziny GeForce RTX 40 (modelach RTX 4070, 4060 i 4050), a także wykorzystują najnowsze procesory Intel Core 13. generacji lub AMD Ryzen 7000. W ich przypadku również zastosowano zupełnie nowy chipset AI, którego zadaniem jest właściwe rozdysponowanie wymaganej mocy w danym momencie pomiędzy układami CPU i GPU. Nie zabrakło też 16" i 240 Hz matryc PureSight Gaming Display z rozdzielczością 2560x1600p i proporcjach 16:10. Ponadto znalazło się też miejsce dla pełnowymiarowej klawiatury i dużego akumulatora o pojemności 80 Wh. Design modeli z serii Pro 5i oraz Pro 5 jest nieco bardziej stonowany i minimalistyczny, a przy tym przeznaczony dla miłośników klasycznych kształtów.
Wszystkie wspomniane wyżej laptopy wykorzystują szybkie pamięci RAM DDR5 o taktowaniu 5600 lub 6000 MHz, a także najszybsze na rynku dyski twarde SSD. Ponadto można je kupić w zestawie z pre-instalowanym Windowsem 11 Pro lub Home Edition. Konstruktorzy zadbali także o szereg najnowszych złącz i karty sieciowe wspierające WiFi 6E i Bluetooth 5.1. Dla osób często wykorzystujących laptopy do pracy, znalazło się także miejsce na wysokiej jakości kamerkę internetową, zestaw min. 2 mikrofonów i głośniki sygnowane marką Harman o mocy 2x2W z technologią Nahimic Audio. Wszystkie urządzenia objęto 3-letnią, rozszerzoną gwarancją producenta Premium Care, która obejmuje m.in. obsługę wysoko wykwalifikowanego technika przez infolinię, czat czy e-mail, priorytetyzację części, naprawę sprzętu z dojazdem do klienta oraz coroczną kontrolę kondycji komputera.
Przeczytaj również
Komentarze (17)
SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych