Mobilna karta graficzna Intel Arc A530M w laptopie Lenovo LOQ zapewnia zaskakująco dobrą wydajność w 1080p
Mobilne karty graficzne Intela od wielu lat stanowią o sile większości sprzedawanych laptopów. Do tej pory jednak były to jednostki zintegrowane o dość przeciętnej mocy, wystarczającej w zupełności do pracy biurowej, ale nie do grania. Tym razem jednak amerykański gigant postanowił coś z tym zrobić, a owocem tych działań jest układ Intel Arc A530M, który znajdziemy między innymi w najnowszym laptopie Lenovo LOQ 15AX91.
Materiał powstał przy współpracy z Lenovo.
Co potrafią najnowsze jednostki mobilne Intela? Bardzo dużo. Wspomniana wyżej karta konkuruje już bezpośrednio z dedykowanym układem graficznym NVIDIA GeForce RTX 3050 i pod wieloma względami wychodzi z tego pojedynku zwycięsko. Zacznijmy jednak od omówienia zastosowanej architektury.
Układy z serii Intel Arc, które po raz pierwszy trafiły do laptopów, zbudowano w oparciu o zaawansowaną mikroarchitekturę Intel Xe-HPG. Dysponuje ona między innymi dedykowanymi rdzeniami do obsługi ray-tracingu, wspiera także DirectX 12, a ponadto korzysta z dobrodziejstw sztucznej inteligencji. Wbudowane akceleratory AI pozwalają GPU z rodziny Intel Arc na wykorzystanie autorskiej techniki skalowania obrazu zwanej Intel XeSS. To solidny zastrzyk wydajności przy minimalnym wpływie na jakość wyświetlanego obrazu.
Co istotne, Intel Arc wspierają także twórców internetowych, bowiem obsługują kodek AV1, w przeciwieństwie choćby do mobilnych kart graficznych NVIDIA GeForce RTX 3050. To pozwala na znacznie szybsze kodowanie i dekodowanie materiałów wideo. Seria najnowszych kart graficznych Intel Arc składa się z trzech modeli: A530M, A550M oraz A570M. Każdy z nich wyposażono w 12 lub 16 rdzeni Intel Xe oraz 12 lub 16 jednostek wspierających ray-tracing. Karty otrzymały też od 4 do 8 GB pamięci RAM GDDR6.
Seria kart graficznych Intel Arc 5 rywalizuje z układami NVIDIA GeForce RTX 3050
Oprócz wspomnianego wyżej wsparcia dla kodeka AV1, układ Intel Arc A530M rozkręca się do 1300 MHz na rdzeniu, wspiera złącze HDMI 2.1 i generuje pobór mocy dochodzący do 95W. Co istotne, z dobrodziejstw techniki skalowania obrazu Intel XeSS korzysta już przeszło 80 tytułów, a to przecież dopiero początek drogi dla tego rozwiązania. Intel stale pracuje nad poprawą działania swoich sterowników, osiągając już średnio 19% wyższą wydajność, względem oprogramowania, które wydano przy debiucie autorskich układów.
Laptop Lenovo LOQ 15AX91 z 2024 roku, wyposażony w kartę graficzną Intel Arc A530M potrafi wygenerować ponad 160 klatek na sekundę w wybranych tytułach w rozdzielczości 1080p i wysokich ustawieniach jakości obrazu. W PUBG zagramy w 63 klatkach, w GTAV już w blisko 90, a w Valorant zbliżymy się do poziomu 200 FPS, co jest wynikiem doprawdy zadowalającym. A co, oprócz nowoczesnej karty graficznej, znajdziemy we wspomnianym wyżej laptopie?
Wyposażony jest w procesor Intel Core i5 12. generacji, do 16GB pamięci RAM, szybki dysk SSD i szereg autorskich rozwiązań Lenovo opartych na sztucznej inteligencji. Układ Lenovo LA1 AI, wykorzystując technologię Lenovo AI Engine+, potrafi automatycznie dostroić działanie urządzenia i systemu operacyjnego, by wykrzesać z niego maksimum wydajności, gdy tylko włączymy jakąś grę. Wyświetlacz o rozdzielczości 1080p i 144 Hz częstotliwości odświeżania ma proporcje 16:9. Za dźwięk odpowiadają głośniki Nahimic Audio dostrojone przez firmę SteelSeries. Na deser Lenovo instaluje pełnowymiarową klawiaturę z niskim, 1,5 mm skokiem klawiszy z technologią 100% anti-ghosting. Możemy mieć pewność, że żadne nasze działanie nie zostanie zablokowane.
Każdy klient, który kupi laptopa z serii Lenovo LOQ otrzyma też w zestawie 3 miesiące abonamentu Xbox Game Pass z pakietem blisko 140 gier dostępnych od zaraz. Znajdziecie tam takie tytuły jak Halo 5, Gears 5, Forza Horizon 5, Psychonauts 2, Microsoft Flight Simulator czy Persona 3. W tym roku w ramach XGP zadebiutują między innymi Indiana Jones, Hellblade 2 oraz STALKER 2. To niewątpliwie atrakcyjna i bardzo bogata oferta obok której trudno przejść obojętnie.
Przeczytaj również
Komentarze (25)
SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych