Podróże małe i duże cz.1
Dużo z żoną podróżujemy. Co prawda po Polsce tylko, ale ilość zwiedzonych przez nas miejsc jest bardzo duża. Poniżej pierwsza część miejsc, które warto odwiedzić (lub niewarto). W tym odcinku nacisk na woj. łódzkie bo sam jestem z Łodzi :)
1. Osada rybacka Sereczyn - położona na obrzeżach podłódzkich Pabianic restauracja serwuje świetne dania z ryb (głownie, acz nie tylko). Wokół rzeczka i staw rybny, minizoo, można zorganizować paintball, ogólnie fajna miejscówa na weekend i organizację np. imprez okolicznościowych.
2. Staszów - Kurozwęki - Szydłów - położone blisko siebie trzy miejscowości. Staszów może nie ma za wiele do zaoferowania poza paroma lokalami gastronomicznymi, tanią bazą noclegową, starą kapliczką blisko centrum miasta i ładnym ratuszem, ale...Ja mam sentyment do tego miasta z czasów dzieciństwa, zaś tuż obok leżą Kurozwęki - duża wieś (dawne miasto) koniecznie do zwiedzenia. Znajduje się tam Pałac (dawny zamek), obecnie w rękach rodu Popielów. Jak najbardziej do zwiedzania. Dookoła jest hodowla bizonów, świetna restauracja, można nocować. W samych Kurozwękach poza tym dwa stare kościoły. Co do Szydłowa.... Zwany polskim Carcassonne, miasteczko zachowało klimat średniowiecznego miasta, bo jest wręcz otoczone średniowiecznymi murami miejskimi, są tu też ruiny zamku z czasów Kazimierza Wielkiego, stare kościoły i synagoga. Nie wiem jak z noclegiem, ale gastronomia jest ok.
A cóż w pobliżu? Zalew Chańcza jeśli ktoś potrzebuje wody ;) No i ruiny zamku Krzyżtopór, robią świetne wrażenie. Od Staszowa mniej więcej 24 kilometry na północ.
3. Łeba - lubię Łebę mimo że wakacje w niej miałem deszczowe. Samo miasteczko przyjemne, kocham zamek na plaży :) Niby w Łebie jest Muzeum Morskie, ale ja zapamiętałem Łebę z...Muzeum Motyli. W pobliżu: latarnia morska Stilo (ale ja mam lęk wysokości) i Sea Park Sarbsk, ale to dla dzieci, ja się wynudziłem.
4. Ustka - Ustke lubię bo jest nie za duża, nie za mała :) Fajnie że ma dwa muzea (zawsze odwiedzam wszelkie muzea). Latarnia morska w Ustce prezentuje się ślicznie :) Zaletą Ustki jest to że w kilka minut dojeżdżamy do Słupska, który też ma nieco do zaoferowania (m.in. spichlerze do zwiedzania).
5. Międzyzdroje - drogie, słabe lokale dyskotekowo - klubowo - pubowe, w zasadzie nie ma tu wiele poza Aleją Gwiazd. Jednak wakacje z 2017 w Międzyzdrojach mimo że wykończyły mnie finansowo wspominam miło nie tylko ze względu na dobrą pogodę. Jeżeli ktoś lubi typowo gwarne nadmorskie kurorty będzie tu czuł się dobrze. Międzyzdroje mają tą zaletę że do Świnoujścia, które ma trochę do zobaczenia, jest naprawdę blisko, a stamtąd do przygranicznych niemieckich miejscowości.
6. Zakopane - Zakopane uważam za jedno z tych miejsc, które trzeba odwiedzić chociaż raz w życiu. Byłem trzy razy, nie żałuję. Mimo tłumów, ścisku (mimo że zawsze byłem we wrześniu) jest to jednak miejsce kultowe. ma swój urok. Czy kiedyś wrócę? Pewnie nie za szybko bo są inne miejsca, nieznane do zwiedzenia, ale dzieciom pokażę. Zaś widoku Morskiego Oka nie zapomnę nigdy :) No i z Zakopanego pojechaliśmy autobusem do słowackiego Popradu, który też zwiedziliśmy :)
7. Karpacz zaś kocham. Gdybym wygrał w totka to bym się tam wyprowadził. Nie ma tu tyle tłumów co w Zakopcu. Jest tu Muzeum Konsol Gier Video :) Karpacz ma urok górskiego miasteczka jakie lubię. I co ważne: dojście na Śnieżkę jest o wiele przyjemniejsze niż dojazd z Zakopca nad Morskie Oko.
8. Bardzo lubię Łowicz. Ja wiem że poza dużą ilością starych ładnych kościołów nic tu w zasadzie nie ma (no dobra, uwielbiam Rynek) ale zawsze gdy jestem przejazdem każę żonie się zatrzymać, usiąść na ławce na Rynku, odpocząć, idziemy na pizze...Jakoś tak tu się swojsko czuję. Nie wiem czemu :)
9. Niektórzy mówią że trzeba pojechać do Arkadii i Nieborowa. Jednak dla mnie, gdy byłem już w wielu miejscach, wizyta w tych miejscach to było "meh". Takie tam, duże parki, parę "ruin", pałacyk w Arkadii...Niby miło i przyjemnie, ale słyszałem tyle zachwytów że wizyta tam była wielkim rozczarowaniem.
10. Ruiny zamku w Inowłodzu i stary średniowieczny kościół to jest coś pięknego.
11. W pobliżu Spała, świetna miejscówka na weekend, koło Spały jest do zwiedzania bunkier w Konewce.
12. Łęczyca - niedaleko Łodzi, zachowały się mury miejskie i wieża zamkowa, czasem organizują różne turnieje rycerskie itp.
A niedaleko za Łęczycą - Archikolegiata w Tumie. Jestem poganinem, ale ta świątynia powaliła mnie na kolana, coś niesamowitego. A zaraz obok: Skansen - Łęczycka Zagroda Chłopska.
13. Uniejów, z paroma zabytkami (zamek!) i basenami termalnymi bardzo polecam :)
14. Sieradz też radzę odwiedzić, ma parę rzeczy do zobaczenia.
15. Skierniewice: Rynek, Dworzec a także:
- Zespół pałacowy arcybiskupów
- Kościół Św. Jakuba
- Cerkiew/Koścół Garnizonowy
- kompleks Garnizonowy
- Lokomotownia
- Budynek starego szpitala
- Pałac ślubów
- budynek sejmiku
- Ratusz
- Budynki Istytutów Ogrodnictwa i Sadownictwa
- I jeszcze kilkanascie pomniejszych budynkow jak Dom Konstancji Gladkowskiej
16. W Pabianicach można zwiedzić muzeum - wieżę zamkową.
17. Kutno ma muzeum wojskowe i odbywa się tam święto róży :)
18. W Zgierzu jest aleja ślicznych domków tkaczy.
19. W łódzkim jest też Sulejów z Zalewem Sulejowskim. I Klasztor cystersów!
20. Warszawa - w życiu nie byłbym w stanie tu mieszkać, jednak zwiedzanie wspominam miło. Stare Miasto jest wspaniałe, miło wspominam zwiedzanie zamku, muzea są świetne, a zwiedziłem genialne Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Historii Żydów Polskich powala rozmachem, Muzeum Wojska Polskiego jest naprawdę fajne dla lubiących militaria, bardzo podobało mi się Muzeum Narodowe jak i Pałac w Wilanowie; co do Łazienek to miałem pecha, bo raz że pogoda była słaba, dwa że Muzeum było akurat zamknięte :( No i Pałac Kultury też mi się podobał, niech nikt tego nie burzy!
21. W Rogowie jest świetne arboretum do zwiedzania, zaś w Oporowie śliczny pałacyk otoczony parkiem. Klimatyczne miejsca do wypadku w weekend. No i Park Mikrokosmos w miejscowości Ujazd.
Jak ktoś odwiedzi w Borysewie ZOO safari to może zahaczyć o park w Poddębicach.
W miejscowości Buczek w sumie nie ma nic poza kościołem ładnym, ale raz do roku mają święto truskawki :)
W podłódzkim Tuszynie koło Rzgowa jest tzw. Młynek - jeziorko, plaża i żarcie więc jak ktoś ma blisko to w wakacyjne dni super.
22. Raz żeśmy pojechali z ciekawości z żoną do Ciechocinka. Ładny park, dużo zieleni....i tyle. Nie mam pojęcia co mozna tam robić przez parę dni jak ci emeryci wysyłani tam do sanatoriów.
23. W kujawsko - pomorskim podobała mi się Bydgoszcz, w tym wycieczka po rzece. Nie pamiętam już co tam zwiedzałem, ale miasto ładne, chyba trochę przyćmione przez Toruń.
24. Częstochowa też "zaliczona". Jasna Góra ładna, muzea w mieście ujdą, bez szału. Jednak wizyty w tym mieście nie żałuje.
25. W Płocku podobało mi się głownie ZOO, ale miasteczko bardzo fajne.
26. Zawiodłem się na Poznaniu bo poza multimedialno - muzealnym Ostrów Tumski nie było nic ciekawego. Przepraszam poznaniaków :(
27. Bardzo podobały mi się dwa miasta ze sporą ilością zabytków - Konin i Grudziądz, to drugie zwłaszcza.
28. Polecam Pałac w Sannikach dla miłośników Chopina.
29. Sochaczew - znajdują się tu niezbyt okazałe ruiny zamku ale jeśli ktoś jest fanatykiem tego typu rzeczy to polecam. Jako uzupełnienie wycieczki: do zwiedzenia jest Muzeum Ziemi Sochaczewskiej. Nieduże, ale miłośnicy historii, wojen, militariów - będą zadowoleni.
Po wycieczce do Sochaczewa pojechaliśmy do Żelazowej Woli. Niestety, dom Chopina był już zamknięty :( Może kiedyś wrócę go zobaczyć. Chociaż park zobaczyłem.
30. Kruszwica - tutaj w zasadzie znajduje się tylko słynna Mysia Wieża z legendy o Królu Popielu co go myszy zjadły :) Ja tam akurat byłem zadowolony bo wszelkie wieże, zamki i pałace, nawet nieduże, uwielbiam. No i znajduje się tu też kolegiata, całkiem stara, na swój sposób ładna, warto zobaczyć.
Pojechaliśmy potem do Lichenia. Na prośbę żony. Jak dla mnie przerost formy nad treścią, no ale chociaż wiem jak to wygląda, to całe Sanktuarium. Nie jestem chrześcijaninem więc nie chcę się wypowiadać w tej kwestii.
Na dzisiaj to tyle. Kolejne miejscowości w następnym "odcinku". Zapraszam do dyskusji :)
Adam "Iselor" Wojciechowski - kulturoznawca, politolog i religioznawca. Publikował m.in. w "Action Mag - Książki", "Tawernie RPG", "Games Corner" i "Twierdzy Insimilion". Obecnie bloger ppe.pl i cdaction.pl. Prywatnie bibliofil i kolekcjoner gier video. Ponadto miłośnik historii starożytnej i średniowiecza.