Nie tylko Assassin's Creed - najlepsze gry o skrytobójcach
Na rynku gier wideo pojawiło się wiele wspaniałych gier, w których zainteresowani mogą wcielić się w skrytobójcę. Dziesięć najciekawszych z nich przedstawiamy poniżej.
Seria Assassin's Creed jeszcze parę lat temu wyznaczała trendy w gatunku gier skradankowych, w których, wykorzystując bronie poboczne, a także otoczenie, eliminowaliśmy oponentów po cichu, nie wzniecając przy tym alarmu. Obecnie popularna marka Ubisoftu coraz szerzej uśmiecha się do otwartej walki, której ma być jeszcze więcej w Assassin's Creed Valhalla, nadchodzącej odsłony, która zadebiutuje na rynku 10 listopada. Podczas zabawy zainteresowani będą atakować fortyfikacje Sasów za pomocą przykładowo taranów, więc walka z ukrycia nie wchodzi tutaj w ogóle w grę. Z tego względu postanowiłem wymienić dziesięć gier, w których skrytobójstwa odgrywają wręcz identyczną lub większa rolę w gameplayu, porównując je z dwoma najnowszymi odsłonami opowiadającymi o zakapturzonych zabójcach.
Ghost of Tsushima
W Ghost of Tsushima przejmujemy kontrolę nad Jinem Sakaiem, samurajem, który poprzysiągł sobie, iż zapewni każdemu mieszkańcowi wyspy Cuszima bezpieczeństwo. Aby to zrobić, musi poradzić sobie z ogromnymi oddziałami Mongołów. Protagonista jest zmuszony nagiąć kodeks wojownika brzmiący, iż każdy samuraj ucina głowy przeciwnikom w uczciwej walce, ponieważ nie jest w stanie w otwartej walce poradzić sobie z Mongołami, więc zaczyna korzystać z bomb dymnych, ostrych narzędzi, czy także próbuje otruć swoich oponentów.
Hitman 2
Hitman 2 rozgrywa się tuż po wydarzeniach przedstawionych w jedynce. Ponownie wskakujemy w buty Agenta 47, który odwiedza przeróżne zakątki świata, aby wyśledzić swoich tajemniczych klientów, a następnie ich zneutralizować. Łysy zabójca używa do tego celu najczęściej wyciszonego pistoletu (z tłumikiem), czy np. przedmiotów umożliwiających otrucie oponenta. Wyróżnić trzeba również mechanikę przebierania się za - załóżmy - robotników, dzięki któremu nasi "koledzy" nie rozpoznają Agenta 47, dopóki nie zrobi coś nieodpowiedniego.
Batman: Arkham Asylum
Batman: Arkham Asylum to bez wątpienia najlepsza część marki Batman: Arkham. Produkcja opowiadająca o tytułowym bohaterze pozwala na własnej skórze przeżyć bliskie spotkania z geniuszem intelektualnym, jakim jest Joker. Oprócz niego, podczas przygody spotykamy chociażby Harley Quinn, Trującego Bluszcza, a także Vicotra Zsasza. Aby z nimi się skonfrontować, trzeba przechodzić zamknięte lokacje przygotowane przez deweloperów, w których znajdziemy nie kogo innego, jak wrogów. Deweloperzy z Rocksteady oddali nam do wyboru, jakim sposobem odbiorcy chcą pozbywać się przeciwników. Batman może załatwić sprawy za pomocą pięści, jak i swoich przyborów.
Dishonored 2
Dishonored 2 kontynuuje wątki poznane w jedynce. Odbiorcy przejmują kontrolę nad Corvo Attano lub pewną wspólniczką (postać, którą chcemy poznać historię wybieramy na początku zabawy) w celu uniknięcia gniewu wiedźmy Delily. Głównym elementem produkcji od studia Arkane jest wykonywanie misji stricte skupiających się na skradaniu i eliminowaniu przeciwników, a także eksploracji otoczenia, dzięki któremu dowiemy się wielu interesujących kwestii nt. naszego wroga, jak i samych sojuszników.
Tom Clancy's Splinter Cell: Blacklist
Marka Splinter Cell jest obecnie zamrożona, a jej najnowszą odsłoną jest Splinter Cell: Blacklist. Sam Fisher na naszych ekranach pojawił się po raz ostatni w połowie 2013 roku (nie licząc wydarzeń i wszelkiej maści eventów w innych produkcjach Francuzów) i na razie nic nie wskazuje na to, iż miałby powrócić. Marka ta jest znana przede wszystkim z cichych egzekucji przeprowadzanych na przeciwnikach, a także z bogatego arsenału broni, którego modyfikacja pozwala działać w cieniu.
Śródziemie: Cień Wojny
Śródziemie: Cień Wojny czerpie garściami z twórczości J.R.R. Tolkiena, brytyjskiego pisarza. Podczas zabawy poznajemy losy Taliona, jednego ze Strażników Północy, który chce stworzyć pierścień pozwalający uczynić z protagonisty wielkiego, potężnego króla oraz pomóc w zgromadzeniu armii, dzięki której powstrzyma Saurona - antagonistę. Sporo mechanik w rzeczonej pozycji przypominają te z serii Assassin's Creed. Sedno rozgrywki oparte jest na wspinaniu się, biegania po ścianach, czy także przeskakiwaniu przeszkód. Podobnie jak większość tytułów w tymże zestawieniu, Śródziemie: Cień Wojny pozwala na ciche eliminowanie wrogów, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zrobić "show" za pomocą naszych broni.
Deus Ex: Rozłam Ludzkości
Deus Ex: Rozłam Ludzkości to kolejna przygoda Adama Jensena, protagonisty z masą wszczepów ułatwiających mu przechytrzanie, tudzież zabijanie oponentów. Tytuł opowiada historię o jego współpracy z grupą hakerską Juggernaut Collective, która próbuje zamieść pod planszę organizację Iluminatów. Oprócz sprawdzonych sposobów na pozbycie się wrogów, Jensen może próbować rozwiązać problem za pomocą konwersacji, w której musi przemówić rozmówcy do rozsądku.
Thief
Nowy Thief pozwala poczuć smak złodziejstwa. Doświadczony w swoim zawodzie Garett powrócił na ekrany w wielkim stylu, bowiem wydana w 2014 roku produkcja oferuje niesamowicie przyjemny gameplay, a także dosyć interesującą fabułę rozgrywającą się w świecie inspirowanym epoką wiktoriańską. Protagonista trafia do miasta w celu poznania rządzącego w tamtejszych okolicach żelazną ręką Barona, a także rozwikłania zagadki tajemniczej zarazy. Gra czerpie garściami z gatunku "skradanki", co widać na każdym kroku.
Metal Gear Solid V: Phantom Pain
Hideo Kojima, twórca popularnej marki MGS, zaryzykował w kwestii piątej części wprowadzając do niej wiele elementów skradankowych, które jedni znienawidzili, a drudzy pokochali, ale warto zaznaczyć, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby zinfiltrować bazę nieprzyjaciela w stylu Rambo. Protagonista - Big Boss - udaje się do Afganistanu, tudzież Afryki, aby odnaleźć sprawcę zniszczenia bazy Militaires Sans Frontieres. Po drodze spotyka m.in. swojego dawnego rywala, Ocelota, a także Quiet, kobietę z paranormalnymi zdolnościami.
Tenchu 3
Tenchu: Wrath of Heaven (Tenchu 3) skupia się na wykonywaniu trudnych misji, w których głównym celem jest wyeliminowanie oznaczonego oponenta. Odbiorcy wskakują w buty wyszkolonego wojowników Ninja - Rikkimaru, Ayame, Tesshu - aby przemierzać razem z nimi Japonię wraz z kataną, choć warto zaznaczyć, że jeden z protagonistów nie używa broni białej, bowiem preferuje walkę wręcz.
Interesuje Cię ten tytuł? Sprawdź nasz poradnik do Assassin's Creed Valhalla.
Czy Play Link jest dla Ciebie?
Przeczytaj również
Komentarze (59)
SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych