The Quarry Recenzja

Polubiliście The Quarry? Oto reszta filmowych gier, w których wybory mają znaczenie

Mateusz Wróbel | 17.06.2022, 22:00

The Quarry zadebiutowało na rynku w poprzednim tygodniu i gra zebrała wysokie noty od recenzentów. To najlepiej oceniana produkcja od studia Supermassive Games, a trzeba przypomnieć, iż ma ono na koncie Until Dawn czy antologię The Dark Pictures.

Z racji tego, iż The Quarry należy do bardziej filmowych gier, to wielu zainteresowanych poznających od premiery przygodę obozowiczów w tytułowym kamieniołomie, zabawę ma już za sobą. Jest to dobry moment na to, aby przypomnieć sobie o pozostałych produkcjach, w których - jak w przywołanym już The Quarry - jesteśmy widzem, którego zadaniem jest przede wszystkim podejmować wybory wpływające na dalszą część historii.

Dalsza część tekstu pod wideo

Until Dawn

Until Dawn to, najprościej mówiąc, starszy brat The Quarry. Ekskluzywna produkcja z PS4 pozwala wcielić się nam w kilku nastolatków, którzy postanowili wypocząć w odciętych od świata górach. Wraz z każdą kolejną godziną coraz więcej rzeczy wydaje im się coraz bardziej skomplikowanych, a w dodatku odkrywają potworną tajemnicę dotyczącą górników. Gdyby tego było mało, to po piętach cały czas depczą im agresywne bestie.

Vampire: The Masquerade - Swansong

Wciąż czekamy na pełnoprawną kontynuację Vampire: The Masquerade Bloodlines. Na umilenie oczekiwania warto wypróbować Vampire: The Masquerade – Swansong, które przedstawia historię trzech wampirzych bohaterów, muszących rozwikłać wiele zagadek i sprawić, że życie w Bostonie będzie przyjemniejsze. Grę wyróżnia przede wszystkim angażująca mechanika śledztw, od których zależy powodzenie naszej misji.

The Dark Pictures: House of Ashes

Antologia The Dark Pictures liczy obecnie trzy odsłony, lecz to tą ostatnią warto się przede wszystkim zainteresować. Twórcy wprowadzili w niej sporo ulepszeń pod względem graficznym, jak i technicznym. W dodatku fabuła, ukazująca losy żołnierzy wysłanych na teren wroga, została przygotowana ze sporą starannością, o czym świadczy unoszące się cały czas w powietrzu poczucie niebezpieczeństwa.

Fahrenheit

Coś dla fanów starszych projektów, ponieważ Fahrenheit ma na karku już prawie 17 lat - w następnym roku osiągnie pełnoletność. Jest to natomiast przygodowy thriller detektywistyczny, w którym wcielamy się w Lucasa Kane'a (oskarżonego o popełnienie karygodnej zbrodni) oraz Carlę Valenti (policjantkę chcącą rozwiązać sprawę). Dzięki dwóm bohaterom poznajemy wydarzenia z różnych perspektyw, a łącząc kropki i podejmując dobre wybory, odkrywamy kolejne wskazówki dotyczące morderstwa.

Life is Strange: Remastered Collection

Life is Strange to bezapelacyjnie mistrzostwo w swojej dziedzinie. Tym razem poznajemy emocjonalną fabułę, w której pierwsze skrzypce odgrywają Max i Chloe. Przyjaciółki spotykają się po kilku latach rozłąki, a ich pierwsze spotkanie nie jest przepełnione radością, ponieważ koleżanka tej drugiej postaci - Rachel - zaginęła. Bohaterki rozpoczynają poszukiwania, które doprowadzają je do różnych miejsc i tajemnic mieszkańców Arcadia Bay. Przed zagraniem w Life is Strange warto sprawdzić Life is Strange: Before the Storm, który jest prequelem i pozwala dowiedzieć się więcej o wyżej wymienionej Rachel. Najlepiej sięgnąć po Life is Strange: Remastered Collection, które zawiera dwie odświeżone, wyżej wymienione pozycje.

The Walking Dead (4 sezony)

The Walking Dead powstawało w latach świetności Telltale Games. W skład opowieści o Clementine wchodzą cztery sezony, a każdy z nich opowiada o innej historii, uzupełniając jednocześnie szkielet fabularny, który skupia się na dorastaniu protagonistki. Produkcje te są dość liniowe i tak naprawdę w każdym z rozdziałów podejmujemy pięć arcyważnych decyzji, od których zależy to, co stanie się w kolejnych epizodach.

Heavy Rain

Jeśli mało Wam kryminałów, to przyjrzeć trzeba się Heavy Rain. Tym razem scenarzyści serwują fabułę o seryjnym mordercy o kryptonimie "zabójca z origami". Przy każdej ze swoich ofiar pozostawia papierowe dzieło, które oznajmia, iż w zabójstwie maczał swoje palce. Przejmujemy kontrolę nad ojcem jednego z porwanych, dziennikarką, detektywem oraz agentem FBI. Każda z postaci ma własną rolę do odegrania, lecz finalnie ścieżki bohaterów łączą się w spójną całość. To, do którego zakończenia dobrniemy, zależy od tego, jak zachowamy się w najważniejszych sytuacjach.

The Wolf Among Us

Kolejną przygodówką jest The Wolf Among Us, w którym śledzimy akcję z perspektywy tytułowego bohatera - wilka. Poznaje on wiele postaci z baśni, które uciekły ze swoich magicznych krain i trafiły do przedstawionego przez Telltale Games świata. Protagonista jest swego rodzaju ochroniarzem, który musi zadbać o bezpieczeństwo na ulicach. Zostaje ono zachwiane niespodziewanie wtedy, gdy dochodzi do tajemniczego, grającego na emocjach Bigby'ego morderstwa.

The Council

W porównaniu z resztą tytułów zawartych w dzisiejszym zestawieniu - nie licząc Vampire Swansong od tych samych deweloperów - The Council jest najbardziej rozbudowany pod względem mechanik. Mamy tutaj do czynienia nie tylko z angażującą fabułą przepełnioną wyborami, ale również umiejętnościami postaci czy zagadkami, od których zależy powodzenie misji. Produkcja Big Bad Wolf rozgrywa się pod koniec XVIII wieku i przedstawia opowieść o członku tajnego stowarzyszenia, który musi rozwiązać sprawę śmierci swojej matki.

Detroit: Become Human

Detroit: Become Human to bezapelacyjnie najmocniejsza filmowo-przygodowa produkcja. Zabiera ona odbiorców w przyszłość, kiedy to technologia została na tyle rozwinięta, że w domach większości ludzi znajduje się android, który ma swoje własne obowiązki. Twórcy postanowili przedstawić historię, która skupia się na buncie maszyn, a przede wszystkim tym, iż one również mają uczucia i pewne granice. Podejmując wiele wyborów, jako gracz musimy zdecydować, czy staniemy po stronie ludzi, czy androidów.

Mateusz Wróbel Strona autora
Na pokładzie PPE od połowy 2019 roku. Wielki miłośnik gier wideo oraz Formuły 1, czasami zdarzy mu się sięgnąć również po jakiś serial. Uwielbia gry stawiające największy nacisk na emocjonalną, pełną zwrotów akcji fabułę i jest zdania, że Mass Effect to najlepsza trylogia, jaka kiedykolwiek powstała.
cropper