Samsung The Frame

Telewizor OLED? A może QLED? Dla miłośników wyjątkowej estetyki powstały też ekrany z linii Samsung The Frame

Maciej Zabłocki | 22.07.2023, 07:00

Rynek telewizorów jest dzisiaj niesamowicie rozbudowany, a wybór przeróżnych modeli potrafi czasem przysporzyć sporych zawrotów głowy. W tym artykule chcemy przybliżyć niektóre, wybrane urządzenia, które dominują w swojej klasie pod względem jakości do ceny lub są niezwykle dobrym i uznanym wyborem. 

Materiał powstał przy współpracy z RTV Euro AGD.

Dalsza część tekstu pod wideo

Kilkanaście lat temu, jeszcze w czasach konsol PlayStation 3 i Xbox 360, telewizory dopiero wkraczały w erę rozdzielczości HD, oferując oszałamiającą, jak na tamte czasy, jakość wyświetlanego obrazu. Uruchomienie na takim ekranie pierwszych Gears of War lub Uncharted skutkowało nieprzerwanym opadem szczęki, a generowana wówczas grafika wydawała się praktycznie doskonała. Nie minęły nawet dwie dekady, a na rynku mamy już ekrany 8K, niesamowite technologie wspomagania obrazu, kapitalne upłynniacze czy HDR przekraczający 2000 nitów jasności. Rozwój technologiczny jest najszybszy w historii ludzkości, ale... w przypadku TV nieco się zatrzymaliśmy. Dlatego zakup nieco droższego urządzenia może nam wystarczyć na najbliższe kilka długich lat. 

Najlepszy obraz na rynku dalej generują panele OLED, które zachwycają niesamowitą czernią i kontrastami

LG B2

Jeżeli zależy nam na sprzęcie, który wyświetli absolutnie doskonały obraz wieczorami i w nocy, zdecydowanie najlepszym wyborem będą telewizory OLED. Dziś znajdziemy w sklepach choćby uznany model LG 55" z serii B2 w cenie ok. 4500 zł. To zdecydowanie jeden z najciekawszych przykładów w kontekście ceny do jakości. Wyposażony jest, co jasne, w matrycę o rozdzielczości 4K, 120 Hz panel, dwa złącza HDMI 2.1 (o pełnej przepustowości) i dla złącza HDMI 2.0. HDR sięga ponad 600 nitów, a oprogramowanie gwarantuje dostęp do wszystkich istotnych aplikacji VOD, a także tych przeznaczonych do strumieniowania muzyki. Co więcej, LG OLED charakteryzują się też kapitalnym, minimalistycznym designem i elegancką, dużą i stabilną podstawą. Nie brakuje także najnowszych tunerów TV, w tym DVB-T2. Telewizory wspierają też Dolby Vision i Dolby Atmos, pokrywają ponad 97% palety barw DCI-P3, mają nieskończony kontrast i kapitalną, głęboką czerń potęgującą wrażenia z oglądania. Wszystkie nocne sceny czy ujęcia z dużą liczbą cieni są na takich matrycach absolutnie oszałamiające. 

Jeżeli jednak korzystacie z TV głównie w ciągu dnia, to warto zwrócić szczególną uwagę na telewizory QLED. Bazują na matrycach LCD LED, gwarantując znacznie wyższą jasność i mocniejsze nasycenie kolorów, co będzie szczególnie istotne dla miłośników soczystych barw. Modele QLED są też całkowicie odporne na jakiekolwiek wypalenie co oznacza, że znakomicie sprawdzą się w biurach i wszystkich miejscach, gdzie muszą być włączone przez 10-12 godzin dziennie lub jeszcze dłużej. Na tym rynku liderem sprzedaży pozostaje Samsung, dostarczając w swojej ofercie interesujący, 55" model Neo QLED QN700BT wyceniony na ok. 4500 zł. Względem omawianego wyżej LG OLED może pochwalić się jeszcze lepszym i szybszym systemem operacyjnym (także ze wsparciem dla najważniejszych aplikacji VOD na rynku). Zbudowany jest z wykorzystaniem diod MiniLED, co pozwala osiągnąć znacznie lepsze kontrasty i czernie (nie aż tak dobre, jak w przypadku telewizorów OLED, ale także imponujące). Miłośnicy grania znajdą tu najlepszy na rynku upłynniacz dla graczy (który potrafi znacznie "przyspieszyć" gry wyświetlane w 30 klatkach), a także niesamowicie niskie opóźnienia (poniżej 10 ms). Również design jest bardzo efektowny, więc ten model także zdecydowanie warto rozważyć. Brakuje jedynie wsparcia dla technologii Dolby Vision i Dolby Atmos. 

Jeżeli z kolei jesteście miłośnikami nietuzinkowych rozwiązań lub chcielibyście wstawić do salonu sprzęt zachwycający swoją estetyką, to telewizory Samsung The Frame będą idealną odpowiedzią na te potrzeby. Klienci często są przekonani, że to jedynie duże, interaktywne ramki do wyświetlania obrazów, ale te urządzenia potrafią wiele więcej. Są przede wszystkim normalnymi, w pełni funkcjonalnymi telewizorami z matowymi matrycami, które pochłaniają dużą ilość światła dziennego i sztucznego, więc doskonale sprawdzą się w miejscach, gdzie występuje mocne oświetlenie. Ponadto, obok sztandarowej funkcji, jaką jest galeria pięknych obrazów, potrafią dostarczyć kapitalny obraz w rozdzielczości 4K, dysponując systemem operacyjnym znanym z "normalnych" telewizorów. Również obsługują wszelkie aplikacji VOD czy streamingowe, dysponują złączem HDMI 2.1 i wyświetlają HDR10+, wspomagając obraz dobrymi, 40W głośnikami. Największą wadą tych matryc są nieco wyższe opóźnienia i brak dedykowanego trybu dla graczy. Poza tym mają także krawędziowe podświetlanie LED, co oznacza, że nie dostarczą tak imponującej czerni czy kontrastów jak wyżej wymienione modele OLED i QLED. The Frame za to zachwycają designem (ramki są magnetyczne i można je dowolnie wymieniać) i będą doskonałym uzupełnieniem nowoczesnego salonu. 

Źródło: Materiał sponsorowany
Maciej Zabłocki Strona autora
Swoją przygodę z recenzowaniem gier rozpoczął w 2005 roku. Z wykształcenia dziennikarz, ale zawodowo pracujący też w marketingu. Na PPE odpowiada głównie za testy sprzętów i dział tech. Gatunkowo uwielbia RPG, strategie i wyścigi. Uzależniony od codziennego czytania newsów i oglądania konferencji.
cropper