PSX Extreme 225 już w sprzedaży
Do sprzedaży trafił majowy numer magazynu PSX Extreme. Nasze Tematy Numeru tym razem poświęcone są Uncharted 4: Kres Złodzieja (playtest najnowszej odsłony plus materiał o historii serii) oraz mrocznej stronie pracy w branży. W recenzjach m.in. Dark Souls III, Quantum Break czy Yo-Kai Watch, a w playtestach Overwatch, Doom, Assetto Corsa. W Zgrentgenie dyskusja o aktualnej generacji sprzętu, a na naszym redakcyjnym ringu do walki stanęły, nomen omen, bijatyki, które prześwietlił Rozbo. Tradycyjnie też dużo dobrego dla fanów retro plus porcja naszych stałych materiałów.
Fenomen. To chyba najbardziej trafne określenie dla marki Uncharted. I jak najbardziej tłumaczy ono fakt, że w mojej szufladzie rośnie i kurzy się kupka wstydu i nowości, a ja siedzę i z wypiekami na twarzy gram w remastera Uncharted 2. Jak dla mnie najlepszy w serii do tej pory przykład unikalnego, przegenialnego kunsztu magików z Naughty Dog. Po lekturze materiału do aktualnego Tematu Numeru, nie mogłem oprzeć się pokusie i odpaliłem sequel. To właśnie on z całej sagi najbardziej wbił mi się w czaszkę na PS3. Gdyby gry mogły startować po Oscary, Uncharted 2 zgarnęłoby swego czasu pełną pulę. W ogóle cała ta seria to praktycznie czysta esencja wyciśnięta ze składowych, za które najbardziej kocham gry wideo. Idealnie zbalansowana mikstura elementów z gier akcji, przygodowych, platformowych. Tajemnicze miejscówki dookoła świata, eksploracja, zagadki, strzelaniny, epickie sceny z efektownymi ujęciami, dialogi pełne humoru i występów Mistrzów Ciętej Riposty. Po prostu skondensowany ładunek zajebistości. Nieprzypadkowo wśród moich zaledwie kilku platyn są te należące do epizodów Uncharted. Powtarzania tych przygód nigdy nie uznam za stratę czasu.
Niestety, zbliża się Kres Złodzieja i finalna wyprawa Drake’a w Uncharted 4 – wcześniej jednak możecie zapoznać się z naszym playtestem z udziałem głównego designera w Naughty Dog, z którym spotkaliśmy się w Warszawie. Z jednej strony to ciekawe, czy faktycznie złota kura zostanie zarżnięta, czy może Sony za zgodą studia zdecyduje się powierzyć ją komuś innemu (czy tego chcieliby fani, to jeszcze inna i mało istotna kwestia). Jestem jednak w stanie zrozumieć, jeśli Naughty Dog chce po prostu zamknąć ten rozdział i rozwijać się w innych kierunkach. Jeśli ma to oznaczać więcej dojrzałych IP pokroju The Last of Us (bo sequel to pewniak), głosuję wszystkimi kończynami.
Pewnie słyszeliście, że nowe sprzęty czają się już za rogiem. I nie mam na myśli nowej konsoli Nintendo. „Generacja 8 i 1/2” to niezła niespodzianka dla nas wszystkich – czy miła? Tu już zdania są podzielone, o czym przekonacie się na kolejnych stronach. Natomiast wbrew obiegowej opinii, na pewno nie zawsze miłe i przyjemne jest tworzenie gier. Praca w gamedevie ma swoje mroczne strony, o których mówi i pisze się bardzo rzadko. My piszemy – bo zawsze warto wiedzieć więcej. Zapraszam do lektury. [Grzegorz "Butcher" Drabik]
Day of the Tentacle: Remastered
DiRT Rally
Enter the Gungeon
Fallout 4: Automatron
Just Cause 3: Sky Fortress
Killer Instinct: Season 3 Ultra Edition
Minecraft: Story Mode – Episode 5: Order Up!
Pokken Tournament
Quantum Break
Resident Evil 6
Republique
Rise of the Tomb Raider – Przebudzenie Zimnej Ciemności
Salt and Sanctuary
Sheltered
Star Fox Guard
Star Fox Zero
Star Wars: Battlefront (2015) – Zewnętrzne Rubieże
The Walking Dead: Michonne - A Telltale Games Mini-Series – Episode 2: Give No Shelter
Trackmania Turbo
Najtrudniejsze gry
Pobawmy się czasem
Zgrentgen – Generacja 8 i 1/2
Ring - Bijatyki 8. generacji
Kartoteka – Tim Sweeney
Styliści branży – Remedy Entertainment
Moje retro – Grzegorz „Butcher” Drabik
Pegasus zone – Back to the Future
Kult plastiku – Famicom Modem
Historia gier wideo w Polsce (cz. XVII)
Comix Zone – Polak potrafi!
Made in Poland – Street Hassle
Game Boy Advance – Nieznane hity
Fabularna tawerna [Zax]
Od gracza dla graczy [Mazzi]
Savepoint [Michał Walkiewicz]
Dwóch zgryźliwych tetryków [Zooltar / Marcellus]
New Game Plus [Mielu]
Okiem maniaka [Butcher]
Ohayo Nippon
Hyde Park
Graczpospolita
Region Filmowy
Głos Ludu
Listy