LG QNED

Na co zwrócić uwagę przy wyborze telewizora w określonych przedziałach cenowych?

Maciej Zabłocki | 01.10.2023, 18:00

Jeżeli wybieramy nowy telewizor, zwykle kupujemy go na lata. Chcemy, żeby dostarczył obraz wysokiej jakości, miał już zaimplementowane wszystkie najważniejsze funkcje i pełnił rolę centrum multimedialnego. W niniejszym artykule wskazujemy, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy wyborze i które modele wypadają interesująco w określonych przedziałach cenowych. 

Materiał powstał przy współpracy z RTV Euro AGD.

Dalsza część tekstu pod wideo

Zaczniemy od 40-calowego telewizor Sharp Full HD 40FG4EA wyposażony w 60 Hz matrycę LED LCD. Matryce w tych przedziałach cenowych są zwykle bardzo podstawowe, a TV pełni rolę dodatku lub rozwiązania przeznaczonego do pokoju dziecięcego, np. dedykowanego konsoli Xbox Series S lub Nintendo Switch. Mimo wszystko, w pakiecie otrzymujemy sprawdzony system operacyjny Android 11 z dostępem do wszystkich najważniejszych aplikacji, w tym YouTube, Netflix, HBO Max czy Disney+. Sharp wprowadził też kontrolę głosem, do środka wbudował chromecasta (co pozwala strumieniować obraz na telewizor, np. z telefonu) i zadbał o nowoczesny, potrójny tuner DVB-C, DVB-S/S2 i DVB-T/T2. Nie brakuje wyjść USB, bluetooth (celem podpięcia słuchawek bezprzewodowych) a także przyzwoitego zestawu dwóch głośników o łącznej mocy 12W. Słowem - znajdziemy tu wszystko, co mogłoby docenić nasze dziecko, lub co mogłoby się przydać w domku letniskowym, w miejscu pracy czy dodatkowym pokoju. 

Telewizor w kwocie do 1500 zł ma po prostu dobrze działać i oferować pełen pakiet podstawowych funkcji

Sharp 40

W telewizorach z tego przedziału cenowego najważniejsza jest przede wszystkim uniwersalność. Matryce mają zwykle rozdzielczość Full HD, co nie może zaskakiwać, natomiast nie mamy co liczyć na wspaniałe technologie upiększające wyświetlane treści czy oszałamiający HDR. Takie wrażenia zagwarantują sprzęty z wyższej półki cenowej. Doskonałym przykładem jest telewizor LG 4K 100HZ 65QNED813QA wyposażony w kapitalną, 100 Hz matrycę LED o przekątnej aż 65". W tej kwocie to jeden z ciekawszych wyborów, bo gwarantuje dostęp do wszystkich najnowocześniejszych rozwiązań. LG zastosowało między innymi kropki kwantowe, które dostarczają znacznie lepszych i bardziej nasyconych kolorów. Zainstalowało też wydajny procesor a7 AI oraz skonfigurowało niezawodny system WebOS z dostępem do ogromnej liczby aplikacji - Netflixa, YouTube, HBO Max, Disney+, Prime Video, Player czy Spotify. 

Urządzenie potrafi ponadto uruchomić pełen pakiet gier w chmurze, korzystając z aplikacji NVIDIA GeForce NOW lub Xbox Game Pass. Wspiera też rozwiązanie AMD FreeSync Premium gwarantujące eliminacje problemu rozrywanych klatek obrazu (tzw. tearingu). Nie brakuje też takich technologii jak VRR czy ALLM. Pierwsza z nich odpowiada za synchronizacje klatek obrazu celem jego upłynnienia, a druga uruchamia automatyczny tryb gry, który redukuje opóźnienia i sprawdzi się w przypadku konsol PlayStation 5, Xbox Series X oraz mocnych PC. Telewizor wyposażono ponadto w atrakcyjny upłynniacz obrazu Motion Pro, obsługę kodeka AV1 (dla wyraźniejszych treści) i tryb HGiG wykorzystywany w grach. Całości dopełniają dwa głośniki stereo o przyzwoitej mocy 20W, Apple HomeKit, Apple AirPlay2 czy dostępność asystentów różnego rodzaju. Do 4000 zł trudno o coś wyraźnie lepszego, chociaż musimy zwrócić uwagę, że w przypadku tego konkretnego modelu LG otrzymujemy jedynie podświetlanie krawędziowe. Nie jest to zatem matryca stworzona do seansów w nocy, bo szare czernie będą dość mocno rzucały się w oczy. Można temu zaradzić, wybierając jeszcze inny model. 

LG OLED

Telewizor LG 4K 100HZ OLED65B23LA to urządzenie praktycznie pozbawione jakichkolwiek kompromisów. Dostarcza przepiękny obraz 4K w 120 Hz z głębokimi, doskonałymi czerniami, nieskończonym kontrastem i pięknymi, naturalnymi kolorami. Matryce organiczne gwarantują dziś najlepsze możliwe doznania dla miłośników dobrego kina. Nie brakuje stosownych upiększaczy obrazu, wydajnego procesora, który znakomicie upłynnia treści, a także systemu WebOS z dostępem do setek sprawdzonych aplikacji. Najnowszy, 65" model LG OLED z linii B2 może nie odznacza się zbyt niską ceną, ale w zamian otrzymujemy już absolutnie wszystko, czego możemy oczekiwać przy takim ekranie. Znajdziemy tu również pełen pakiet złączy HDMI 2.1 z obsługą VRR oraz ALLM dla PS5, XSX oraz PC. Nie zabraknie dwóch dobrych głośników stereo o mocy 20W, a także technologii HDR10, Dolby Atmos, Dolby Vision IQ czy HGiG przeznaczony dla gier. 

Telewizory OLED, chociaż nadal dość drogie, są obecnie najlepszymi panelami do codziennego użytku. Ich największą wadą pozostaje wyłącznie nieco niższa jasność niż w przypadku matryc LCD, a także potencjalna podatność na wypalenia, których jednak na próżno szukać nawet po dziesiątkach tysięcy godzin oglądania. Wszystko dlatego, że producenci implementują znakomite zabezpieczenia, wygaszacze ekranu czy aplikacje, które automatycznie, zaraz po wyłączeniu panelu, odświeżają każdy z pikseli, przeprowadzając stosowną korektę i dbając, by nie doszło do jakichkolwiek uszczerbków w obrazie. Nie musicie się obawiać, że kupując najnowszy OLED z 2023 roku doświadczycie podobnych problemów, co jeszcze kilka lat wcześniej. Jeśli więc budżet na to pozwala, LG OLED z serii B2 to najlepszy kompromis w kwestii jakości do ceny. 

Źródło: Materiał sponsorowany
Maciej Zabłocki Strona autora
Swoją przygodę z recenzowaniem gier rozpoczął w 2005 roku. Z wykształcenia dziennikarz, ale zawodowo pracujący też w marketingu. Na PPE odpowiada głównie za testy sprzętów i dział tech. Gatunkowo uwielbia RPG, strategie i wyścigi. Uzależniony od codziennego czytania newsów i oglądania konferencji.
cropper