Lenovo LOQ

Co potrafią mobilne karty graficzne z rodziny NVIDIA GeForce RTX 40 w laptopach Lenovo?

Maciej Zabłocki | 08.05, 14:14

W ostatnich latach laptopy przeszły bardzo długą drogę. Od pozycji sprzętu gamingowego, który nie nadaje się do profesjonalnego grania, po niesamowite maszyny zdolne do obsługi największych hitów na najwyższych detalach i to często w rozdzielczościach 1440p, a nawet 4K. Tym razem opowiemy nieco więcej o mobilnych kartach graficznych NVIDIA GeForce RTX 40 instalowanych w laptopach Lenovo. 

Materiał powstał przy współpracy z Lenovo.

Gaming przechodzi ostatnio duże zmiany. Do głosu doszły gry-usługi, a wszelkie badania konsumenckie wskazują, że ludzie uwielbiają rywalizować w prostych tytułach sieciowych. Niewątpliwa popularność takich produkcji jak Fortnite, Rocket League, Path of Exile czy World of Tanks to dobitny przykład na to, że dzisiaj gramy więcej niż kiedykolwiek, a zarazem chcemy grać ze znajomymi. Dobrze jest to robić niezależnie od miejsca w którym przebywamy. Czy w domu, w biurze, na wakacjach czy może w pomieszczeniu do pracy wspólnej. Gdziekolwiek się nie znajdziemy, warto mieć pod ręką maszynę zdolną do wygenerowania wysokiej liczby klatek w naszych ulubionych grach. 

Lenovo jest jednym z czołowych producentów laptopów na świecie. Maszyny tej firmy często zachwycają wyglądem, wykonaniem, a także zastosowanymi podzespołami. Karty graficzne otrzymują wysokie TGP, dzięki czemu dostarczającą jeszcze lepszą wydajność względem konkurencyjnych rozwiązań. W niniejszym artykule przeczytacie o laptopie Lenovo LOQ 15APH8, wyposażonego w kartę graficzną NVIDIA GeForce RTX 4050 z TGP sięgającym aż 95W. Co takiego potrafią te mobilne układy i jakim pakietem technologii dysponują?

Lenovo LOQ 15APH8 to wydajny przedstawiciel średniopółkowych laptopów gamingowych

Mobilne karty graficzne z rodziny GeForce RTX 40 wyposażone są w szereg zaawansowanych technologii, które potrafią w znaczący sposób wpłynąć na komfort płynący z rozgrywki. Przede wszystkim karty te otrzymały tzw. "generator przepływu optycznego" umożliwiający aktywowanie funkcji generatora klatek. Innymi słowy, jeżeli chcemy osiągnąć w jakiejś grze praktycznie dwukrotny przyrost klatek na sekundę, to ta funkcja w połączeniu z techniką skalowania NVIDIA DLSS zagwarantuje bardzo wysoką płynność w najnowszych produkcjach. 

Oczywiście, to jedna z wielu zalet posiadania najnowszego GPU. W skład techniki NVIDIA DLSS 3.5 wchodzi również tzw. "rekonstrukcja promieni", znacznie wpływająca na jakość generowanego ray-tracingu, a co za tym idzie, jakości i ostrości odbić widocznych w szybach, lustrach czy kałużach. Szczególnie dobrze prezentuje się wykorzystanie tej techniki w Cyberpunk 2077 z dodatkiem Widmo Wolności oraz w Alan Wake 2, gdzie dobrze widać, jak DLSS 3.5 korzystnie wpływa na ogólny wygląd obrazu. Poza tym, dodaje też kilka klatek na sekundę więcej, ponieważ po aktywowaniu ray-tracingu, do akcji wkracza specjalny algorytm odszumiania obrazu. To wyłącznie jedna technika, która gwarantuje czysty i piękny wygląd gry, a nie zestaw różnych technologii, jakie były wykorzystywane do tej pory. 

Karty graficzne z rodziny NVIDIA GeForce RTX 40 pozwalają także na wykorzystanie algorytmów sztucznej inteligencji, między innymi do aktywowania funkcji NVIDIA Max-Q, gdy będzie to konieczne, a także celem optymalizacji pracy na baterii. Jeżeli nasz laptop będzie mieć wystarczająco dużo energii, wówczas do zabawy skorzystamy z największego potencjału i włączymy najszybsze GPU dostępne na pokładzie. Ponadto, zyskujemy też dostęp do technologii NVIDIA Reflex, znacznie zmniejszającej opóźnienia, a co za tym idzie, przyczyniającej się do szybszej reakcji w grach wieloosobowych. Ta technika dostępna jest między innymi w takich grach jak Counter-Strike 2, Fortnite, Overwatch 2 czy Valorant.

Dla twórców istotna będzie informacja, że karty graficzne z rodziny NVIDIA GeForce RTX 40, to nie tylko wysoka liczba klatek na sekundę w najnowszych grach. To także zestaw atrakcyjnego oprogramowania wchodzącego w skład zestawu NVIDIA Studio. Gracze otrzymują między innymi dostęp do aplikacji "NVIDIA Broadcast" przygotowanej specjalnie z myślą o streamowaniu obrazu na Twitcha lub YouTube. Zawarte tam funkcje, takie jak automatyczne śledzenie twarzy, usuwanie tła czy redukcja dźwięków otoczenia pozwolą szybko i skutecznie przygotować wysokiej jakości materiał. Nie musimy już tworzyć green screenów i kluczować naszej postaci w programach do montażu wideo. Zrobi to za nas oprogramowanie - w dodatku w czasie rzeczywistym. 

Co ważne, wszystkie karty graficzne z rodziny GeForce RTX 40 wspierają najnowszy kodek obrazu - AV1. Jest znacznie bardziej zaawansowany od popularnego H.264 oraz H.265 i dostarcza dużo ładniejszy obraz przy takim samym obciążeniu naszego łącza. Bitrate jest znacznie wyższy, jakość tym samym lepsza, a wszelkie szczegóły wyraźniejsze. W laptopie Lenovo LOQ 15APH8 zastosowano kartę graficzną GeForce RTX 4050 zbudowaną w oparciu o technologię Max-Q. To specjalne oznaczenie dla mobilnych GPU mówiące o wyjątkowych możliwościach w zakresie wydajności w odniesieniu do oszczędzania baterii i zapotrzebowania na prąd. Takie GPU są zwykle dużo mniej wymagające, jeśli chodzi o generowane ciepło, a co za tym idzie, laptopy w nie wyposażone mogą być cieńsze, pracować ciszej i pobierać zauważalnie mniej prądu. 

Lenovo i polski gaming

Lenovo LOQ 15APH8, oprócz karty graficznej GeForce RTX 4050 otrzymał także 16GB pamięci RAM DDR5 5600 MHz, procesor AMD Ryzen 5 7640HS (6 rdzeni i 12 wątków) oraz dysk twardy SSD na złączu PCI-E 4.0 o pojemności 512 GB. Matryca to sprawdzony panel LCD IPS o rozdzielczości 1080p przy 144 Hz odświeżaniu, dodatkowo ze wsparciem technologii NVIDIA G-Sync, która zapobiega rozrywaniu obrazu. Laptop wspiera najnowsze WiFi 6 i Bluetooth 5.2, a w sklepach znajdziecie go w zestawie z pre-instalowanym Windowsem 11. Co ważne, kupując dzisiaj taki sprzęt, bierzecie udział w akcji "Lenovo i Polski Gaming". Odbierzecie dzięki temu kody do najlepszych gier od polskich wydawców, w tym takie tytuły jak Children of Morta, Ghostrunner 2 czy Against The Storm. Szczegóły promocji i pełną listę tytułów można znaleźć na stronie akcji.

Źródło: Materiał sponsorowany
Maciej Zabłocki Strona autora
Swoją przygodę z recenzowaniem gier rozpoczął w 2005 roku. Z wykształcenia dziennikarz, ale zawodowo pracujący też w marketingu. Na PPE odpowiada głównie za testy sprzętów i dział tech. Gatunkowo uwielbia RPG, strategie i wyścigi. Uzależniony od codziennego czytania newsów i oglądania konferencji.
cropper